MUX-1: TVP ABC z koncesją, co z Polsat KIDS? - artykuł na sat-charts.eu
MUX-1: TVP ABC z koncesjÄ…, co z Polsat KIDS?

MUX-1: TVP ABC z koncesjÄ…, co z Polsat KIDS?

KRRiT przyznała koncesję Telewizji Polskiej na nadawanie programu TVP ABC. Kanał pojawi się w ofercie pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

W 2012 roku KRRiT ogłosiła konkurs na koncesje na nadawanie w pierwszym multipleksie. Wnioski o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym dla dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców i opiekunów drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w multipleksie pierwszym złożyły: Telewizja Polsat Sp. z o.o. i Telewizja Polska S.A. KRRiT zdecydowało się przyznać koncesję Telewizji Polskiej.
 

Telewizja Polska wystartuje z zupełnie nowym kanałem - TVP ABC. W ofercie stacji pojawią się filmy animowane, seriale i magazyny dla dzieci oraz programy poradnikowe dla rodziców.

Wnioskodawca zadeklarował, że podstawowym celem kanału dla dzieci "TVP ABC" będzie: (...)

"wspieranie dzieci w ich nauce w systemie edukacji, w uczestnictwie w kulturze i przestrzeni publicznej. (...) Zadania TVP ABC to m.in. wyrównywanie szans najmłodszych widzów, którzy nie zawsze mają identyczny dostęp do źródeł wiedzy i wartościowego przekazu medialnego, a także zapobieganie wykluczeniom i dyskryminacji. Ważnym elementem oferty będzie też możliwość obcowania z kulturą i sztuką, a także wartościową rozrywką, która oznacza nie tylko naturalną dla dziecka zabawę, ale także naukę jak mądrze i pożytecznie spędzać wolny czas. Założenia programowe TVP ABC w pełni realizują misję nadawcy publicznego."

Jednocześnie Wnioskodawca określił szczegółowe założenia merytoryczne, które będą realizowane podczas kształtowania programu tj.: wiedza - na poziomie grupy docelowej 4 - 12 lat, nauka słuchania i obserwacji świata, budowanie pozytywnych relacji z drugim człowiekiem niezależnie od różnic kulturowych, społecznych czy materialnych; aktywowanie do działań społecznych, kultura wokół nas - teatr, muzyka, muzeum, wiedza o człowieku, przyrodzie, zwierzętach, kosmosie i świecie, edukacja matematyczna i sztuka percepcji, rozwijanie myślenia abstrakcyjnego i wyobraźni, nauka przez zabawę, ale też aktywne wypoczywanie, pożyteczne spędzanie wolnego czasu, budowanie więzi rodzinnych i społecznych, wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci, wspieranie realizacji podstawy programowej edukacji przedszkolnej i szkolnej, savoir vivre, poradnictwo skierowane do rodziców i wychowawców, promocja polskiej kultury i tradycji (emisja spektakli teatralnych dla dzieci, filmów), promocja czytelnictwa i książek polskich twórców. "TVP ABC" chce pozyskać zaufanie rodziców jakością prezentowanych audycji i atrakcyjnością przekazu, zachęcając rodziców do wspólnego oglądania programu z dziećmi.

W ofercie programowej "TVP ABC" szczególne miejsce zajmie magazyn poradnikowy, tworzony wspólnie z ekspertami, który ma wspierać rodziców w wychowaniu dzieci. Planowany udział audycji wyspecjalizowanych w programie po ewentualnym rozszerzeniu będzie wynosił nie mniej niż 78% miesięcznego jak i tygodniowego czasu nadawania programu w godz. 6.00-23.00 tj. na poziomie wyższym o osiem pkt procentowych niż to określa art. 4 pkt 13 ustawy. Wnioskodawca zaplanował nadawanie aż piętnastu różnych rodzajów audycji realizujących wyspecjalizowany charakter programu, w tym ponad jedną czwartą będą stanowiły audycje edukacyjne (26%), na podobnym poziomie będzie kształtował się udział filmów animowanych (24%), następnie filmów fabularnych (11%), audycji rozrywkowych (4,5%), dokumentu i audycji poradniczych (po 3%), spektakli teatralnych i innych form udramatyzowanych oraz audycji artystyczno-kulturalnych (po 2%), audycji publicystycznych i prezentujących muzykę rozrywkową (po 1 %) tygodniowego czasu nadawania programu w godz. 6.00-23.00. W ofercie programowej znajdą się także audycje religijne, informacyjne, o tematyce sportowej, prezentujące muzykę poważną i inne rodzaje muzyki tj. ludową i folklorystyczną (po 0,1%) czasu. Jak twierdzi Wnioskodawca:

"Uruchomienie programu wyspecjalizowanego dla dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców i wychowawców wynika z wdrażania Strategii Programowej Telewizji Polskiej S.A. na lata 2012-2015 i wpisuje się w realizację zadań stawianych nadawcom publicznym; w szczególności program TVP ABC wypełniając zapisy art. 21 Ustawy o radiofonii i telewizji będzie służyć rozwojowi kultury, nauki i oświaty, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego, respektować chrześcijański system wartości, za podstawę przyjmując uniwersalne zasady etyki; służyć umacnianiu rodziny, służyć kształtowaniu postaw prozdrowotnych, służyć propagowaniu i upowszechnianiu sportu, służyć zwalczaniu patologii społecznych, służyć edukacji medialnej."

Audycje powtórkowe zajmą 33% w tygodniowym czasie nadawania programu. Procentowy udział audycji wytworzonych pierwotnie w języku polskim oraz audycji europejskich będzie zgodny z wymogami ustawy z art. 15 ust. 1 i 3.

Wnioskodawca przedstawił ciekawy projekt programu skierowanego do dzieci oraz rodziców i wychowawców oparty na założeniach merytorycznych mających na celu uczyć przez zabawę, ale także kreować bezpieczne i przyjazne formy spędzania wolnego czasu



Drugim wnioskodawcą była Telewizja Polsat. Do konkursu nie zgłoszono jednak nadawanego już od kilku lat Polsatu Jim Jam, ale zaproponowano zupełnie nowy pomysł - Polsat KIDS.

"Emisja różnego rodzaju audycji dla dzieci m.in. bajek, audycji edukacyjnych, przedstawień teatralnych, filmów: fabularnych, animowanych, dokumentalnych mających na celu ułatwianie poznawania świata, wspomaganie wszechstronnego rozwoju tej grupy odbiorców, a także wskazywanie wzorców i wspieranie opiekunów w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Program będzie zawierał audycje poradnikowe i edukacyjne (m.in. nauka języków obcych). Polsat Kids będzie doskonałym uzupełnieniem aktualnej oferty programowej telewizji cyfrowej naziemnej. Prezentując mieszankę programów edukacyjnych, z flagową produkcją "Kidsplay", wspartych ulubionymi filmami animowanymi od największych i najbardziej cenionych producentów kontentu dla dzieci."

Planowany przez Wnioskodawcę udział audycji wyspecjalizowanych wynosi nie mniej niż 81% miesięcznego czasu nadawania programu w godz. 6.00-23.00 i jest o jedenaście punktów procentowych wyższy niż to określa art. 4 pkt 13 ustawy. Wnioskodawca zaproponował zróżnicowaną ofertę programową, w której większość będą stanowiły filmy animowane - 63% następnie audycje edukacyjne - 10%, audycje dla dzieci i młodzieży - 5%, film fabularny - 2% oraz spektakle teatralne i inne formy udramatyzowane - 1% tygodniowego czasu nadawania programu w godz. 6.00-23.00. Procentowy udział audycji wytworzonych pierwotnie w języku polskim oraz audycji europejskich będzie zgodny z wymogami ustawy z art. 15 ust. 1 i 3. Audycje powtórkowe zajmą 75% w tygodniowym czasie nadawania programu.


Telewizja Polsat być może odwoła się od decyzji Rady. Na chwilę obecną nadawca oczekuje na pełne uzasadnienie decyzji i nie chce komentować wyniku konkursu. Możliwe, że Polsat spróbuje mimo to uruchomić planową stację, gdyż może ubiegać się o koncesję na nadawanie satelitarne.

źródło: KRRiT, własne

Pozostałe informacje


Komentarze ():