Terminy przełączeń sygnału DVB-T na DVB-T2 w Polsce (mapa)

Terminy przełączeń sygnału DVB-T na DVB-T2 w Polsce (mapa)
Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, przypomina o zmianach, które w 2022 roku dotkną odbiorców tej drogi dystrybucji sygnału telewizyjnego.

Aby mieć możliwość stałego odbioru sygnału telewizji naziemnej musimy pamiętać, że niedługo nastąpią zmiany w jej nadawaniu. Obecnie wykorzystywany standard emisji DVB-T zostanie zastąpiony nowszym, oferującym nowe możliwości standardem DVB-T2. Aby odbierać telewizję w nowym standardzie musimy się upewnić, że nasz telewizor ma odpowiednie parametry. Przełączenia sygnału będą miały miejsce w pierwszym półroczu 2022 roku jest więc czas na przygotowanie się, w tym ewentualną wymianę telewizora - informuje Emitel.

Wcześniej, sygnał w nowym standardzie DVB-T2/HEVC będzie udostępniany w wybranych obszarach kraju w ramach emisji testowych. O powodzie zmian w nadawaniu sygnału naziemnej telewizji cyfrowej opowiada przygotowany przez Emitela film edukacyjny.
 Przełączenia sygnału telewizyjnego DVB-T na DVB-T2 podzielono na cztery etapy:

Etap I - 28 marca 2022 roku
Etap II - 25 kwietnia 2022 roku
Etap III - 25 maja 2022 roku
Etap IV - 27 czerwca 2022 rokuZmiany dotkną emisji ogólnopolskich multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 oraz MUX-4. Na chwilę obecną nie przewiduje się zmian w emisji MUX-8, który nadawany jest w paśmie VHF.

Przypomnijmy, że oprócz zmiany standardu transmisji sygnału z DVB-T na DVB-T2, zmieni się również wykorzystywany kodek wideo (z H.264/AVC na H.265/HEVC), a do aktualnie dostępnych ścieżek audio (MPEG Audio, Dolby Digital+/E-AC3) może dołączyć ścieżka w nowej kompresji AC4.

źródło: sat-charts.eu / Emitel
Terminy przełączeń sygnału DVB-T na DVB-T2 w Polsce (mapa)

Pozostałe informacje


Komentarze ():