Będzie jeszcze więcej kanałów w DVB-T? UKE udostępnia częstotliwości VHF - artykuł na sat-charts.eu
Będzie jeszcze więcej kanałów w DVB-T? UKE udostępnia częstotliwości VHF

Będzie jeszcze więcej kanałów w DVB-T? UKE udostępnia częstotliwości VHFPrezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłasza dostępność częstotliwości z zakresu 174-230 MHz do wykorzystania przez systemy telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T w multipleksie ogólnopolskim.

W związku ze złożeniem przez jednego z przedsiębiorców wniosku o dokonanie rezerwacji częstotliwości z zakresu 174 - 230 MHz Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) informuje, że inne podmioty zainteresowane rezerwacją tych zasobów częstotliwości powinny skierować swoje zgłoszenia do rezesa UKE w terminie do dnia 19 listopada 2013 roku.

Warto wspomnieć, że w paśmie VHF korzysta się z kanałów o szerokości 7 MHz. Oznacza to mniejszą pojemność multipleksu o identycznych parametrach niż w UHF (szerokość 8 MHz).

Raster częstotliwości DVB-T

 

Ogłoszenie dostępności częstotliwości z zakresu 174-230 MHz na obszarze całego kraju

Sygnatura: DZC-WRT-5157-39/13 (2)

W związku ze złożeniem wniosku o dokonanie rezerwacji częstotliwości, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, na podstawie art. 116 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.) ogłasza dostępność częstotliwości z zakresu 174 - 230 MHz, które mogą być wykorzystane przez systemy telewizji cyfrowej z zachowaniem maski widmowej określonej dla standardu DVB-T na obszarze całego kraju.

Podmioty zainteresowane rezerwacją przedmiotowych częstotliwości powinny w ciągu 14 dni od ukazania się niniejszego ogłoszenia, tj. do dnia 19 listopada 2013 r., zgłosić elektronicznie na adres: rezerwacje@uke.gov.pl lub na piśmie na adres: Urząd Komunikacji Elektronicznej, ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa, zainteresowanie rezerwacją ww. częstotliwości.

Zgłoszenie zainteresowania nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o rezerwację częstotliwości i służy wyłącznie określeniu zainteresowania zasobami częstotliwości na wskazanym obszarze.

Jeżeli w terminie wyznaczonym przez Prezesa UKE zgłoszone zostanie na piśmie lub drogą elektroniczną zainteresowanie przekraczające dostępne zasoby częstotliwości, oznaczało to będzie brak dostatecznych zasobów częstotliwości i konieczność wyłonienia podmiotu, na rzecz którego dokonana zostanie rezerwacja częstotliwości w drodze konkursu.

Informacja podsumowująca zainteresowanie ogłoszonymi zasobami zostanie opublikowana w odrębnym komunikacie na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Uprzejmie prosimy o przywołanie w korespondencji numeru (sygnatury) ogłoszenia o dostępności częstotliwości.


Zgłoszenie zainteresowania nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o rezerwację częstotliwości i służy wyłącznie określeniu przez prezesa UKE zainteresowania zasobami częstotliwości na wskazanym obszarze.

Jeżeli w terminie wyznaczonym przez prezesa UKE zgłoszone zostanie na piśmie lub drogą elektroniczną zainteresowanie przekraczające dostępne zasoby częstotliwości, konieczne będzie wyłonienie w drodze konkursu podmiotu, na rzecz którego dokonana zostanie rezerwacja tych częstotliwości.

Aktualnie w Polsce są dostępne cztery multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, w tym trzy ogólnopolskie multipleksy z bezpłatną ofertą programową (MUX 1, MUX 2, MUX 3) oraz jeden multipleks telewizji mobilnej (szyfrowany).

źródło: UKE / sat-charts.eu
Będzie jeszcze więcej kanałów w DVB-T? UKE udostępnia częstotliwości VHF

Pozostałe informacje


Komentarze ():