Eksodus dziennikarzy po aferze w radiowej Trójce. Kto odszedł z Trójki w 2020 roku?

Eksodus dziennikarzy po aferze w radiowej Trójce. Kto odszedł z Trójki w 2020 roku?Afera dotycząca obecności na Liście Przebojów Trójki piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" spowodowała odejście dużej liczby znanych dziennikarzy z Programu Trzeciego Polskiego Radia. Kto opuścił szeregi PR3?

15 maja 2020 roku odbyło się 1998. notowanie Listy Przebojów Trójki. Jak zawsze poprowadził je Marek Niedźwiecki. Zdaniem słuchaczy pierwsze miejsce zajął utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Następnego dnia okazało się, że głosowanie unieważniono.

Władze stacji argumentowały to złamaniem regulaminu przez prowadzącego audycję. Nie podano jednak, o które dokładnie punkty chodzi. Artyści licznie wydali oświadczenia, w którym przyznali, że bojkotują Trójkę i nie chcą, aby ich utwory były grane na antenie, która cenzuruje muzyków.

Początkowo dyrekcja stacji informowała opinię publiczną, że piosenka trafiła na listę przebojów bez jej obecności na liście propozycji. Zostało to zdementowane. Potem dyrekcja zarzuciła Markowi Niedźwieckiemu i jego asystentowi Bartkowi Gilowi manipulacje głosami.
 Pojawiły się informacje o naciskach ze strony dyrekcji dotyczące nakazu usunięcia piosenki z anteny. Oczywiście kierownictwo publicznie zaprzeczyło o takich praktykach. Czarę goryczy przelało upublicznienie esemesów, które od Tomasza Kowalczewskiego - dyrektora Trójki, otrzymał dyrektor muzyczny stacji Piotr Metz.

Pokłosiem afery jest fala odejść popularnych dziennikarzy Programu Trzeciego Polskiego Radia. Szeregi stacji zdecydowali się opuścić m.in. Marek Niedźwiecki, Agnieszka Szydłowska, Tomasz Rożek, Marcin Kydryński, Piotr Stelmach, Piotr Metz czy Piotr Kaczkowski. Cenzura w Polskim Radiu zmobilizowała także fanów radia do protestów przed siedzibą stacji w Warszawie.

"Twój ból jest lepszy niż mój" jest utworem Kazika z jego najnowszej płyty "Zaraza". Piosenka komentuje podwójne standardy dotyczące zachowania się podczas epidemii ludzi władzy i zwykłych obywateli.

Lista dziennikarzy Trójki, którzy zostali zwolnieni lub sami złożyli wypowiedzenia w 2020 roku:

Wojciech Mann
Anna Gacek
Marek Niedźwiecki
Bartosz Gil
Piotr Metz
Michał Olszański
Piotr Stelmach
Krzysztof Szubzda
Łukasz Błąd
Filip Jaślar
Tomasz Rożek
Piotr Kaczkowski
Jan Młynarski
Jan Chojnacki
Agnieszka Obszańska
Michał Nogaś
Robert Kantereit
Magda Jethon
Artur Andrus
Jerzy Sosnowski
Agnieszka Szydłowska
Piotr Baron
Gaba Kulka
Paweł Drozd
Agata Kasprolewicz
Hirek Wrona
Jacek Hawryluk
Dariusz Rosiak
Marcin Kydryński
Wojciech Mazolewski
Marcin Łukawski
Katarzyna Kłosińska
Marta Malinowska
Łukasz Adamski
Katarzyna Borowiecka

źródło: sat-charts.eu / PR
Eksodus dziennikarzy po aferze w radiowej Trójce. Kto odszedł z Trójki w 2020 roku?

Pozostałe informacje


Komentarze ():