Nadawcy komercyjni zaskoczeni decyzją dotyczącą kontynuacji nadawania MUX-3 w DVB-T - artykuł na sat-charts.eu
Nadawcy komercyjni zaskoczeni decyzjÄ… dotyczÄ…cÄ… kontynuacji nadawania MUX-3 w DVB-T

Nadawcy komercyjni zaskoczeni decyzją dotyczącą kontynuacji nadawania MUX-3 w DVB-TNadawcy komercyjni zrzeszeni w Sekcji Nadawców Telewizji Naziemnej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (SNTN) są zaskoczeni decyzją Prezesa UKE dotyczącą zmiany harmonogramu wprowadzenia nowego standardu DVB-T2/HEVC dla multipleksu trzeciego, jak i trybem jego procedowania.

Izba nie miała możliwości wypowiedzenia się w tej kwestii. W ocenie Izby, wszelkie zmiany w realizacji procesu refarmingu, którego istotną częścią są także nadawcy komercyjni, powinny być poprzedzone merytoryczną dyskusją z udziałem wszystkich stron zainteresowanych refarmingiem pasma 700 MHz.

Więcej: Kanały TVP na MUX-3 dłużej w DVB-T


Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji zwróciła się do Prezesa UKE o przesunięcie terminu rozpoczęcia refarmingu oraz zorganizowanie pilnego spotkania z udziałem wszystkich uczestników rynku w celu wypracowania optymalnego rozwiązania dla przeprowadzenia procesu refarmingu z perspektywy dostępu widzów do wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej.

W skład Sekcji Nadawców Telewizji Naziemnej KIGEiT (SNTN) wchodzi pięć podmiotów:

Cyfrowy Polsat Spółka Akcyjna
"Kino Polska TV" Spółka Akcyjna
"Telewizja Polska" Spółka Akcyjna
TVN Spółka Akcyjna
Telewizja Puls Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością

KIGEiT podkreśla, że TVP jako jedyny nadawca zrzeszony w SNTN zajmuje odrębne stanowisko w niniejszej kwestii.
 

Poniżej publikujemy stanowisko KIGEiT.

Szanowny Panie Prezesie,

w związku z opublikowanymi przez UKE informacjami o zmianie harmonogramu wprowadzenia nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC dla multipleksu trzeciego, w imieniu Sekcji Nadawców Telewizji Naziemnej działającej w ramach Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (dalej: "KIGEIT" lub "Izba"), poniżej przedstawiamy stanowisko Izby.

Sekcja Nadawców Telewizji Naziemnej KIGEIT (SNTN) jest zaskoczona zmianą harmonogramu wprowadzenia nowego standardu DVB-T2/HEVC dla multipleksu trzeciego, jak i trybem jej procedowania. Izba nie miała możliwości wypowiedzenia się w tej kwestii. W ocenie Izby, wszelkie zmiany w realizacji procesu refarmingu, którego istotną częścią są także nadawcy komercyjni, powinny być poprzedzone merytoryczną dyskusją z udziałem wszystkich stron zainteresowanych refarmingiem pasma 700 MHz. Nie ma potrzeby, w naszej ocenie, aby wprowadzać zmiany, w tym od dawna zaplanowanym już procesie, w tak nagłym trybie.

W opinii Izby, widzowie powinni mieć dostęp do wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w obecnych, szczególnie trudnych czasach. Tymczasem, w naszej ocenie, wstrzymanie wprowadzenia nowego standardu nadawania dla multipleksu trzeciego będzie miało niekorzystny wpływ na odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, a w konsekwencji na realizację całego procesu refarmingu pasma 700 MHz. Negatywne skutki tej sytuacji odczują przede wszystkim widzowie telewizji komercyjnych oraz nadawcy komercyjni.

Z tych względów, Izba zwraca się do Pana Prezesa o przesunięcie terminu rozpoczęcia refarmingu, który nie musi mieć miejsca już w marcu br. Do czerwca 2022 r. jest jeszcze możliwość wypracowania bardziej optymalnego rozwiązania dla przeprowadzenia procesu refarmingu z perspektywy dostępu widzów do wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej. W tym celu prosimy o zorganizowanie dialogu technicznego z udziałem wszystkich uczestników rynku. Z uwagi na zbliżające się terminy wykonania kolejnych etapów refarmingu, prosimy o zorganizowanie takiego dialogu technicznego już w najbliższym tygodniu, tj. w czwartek 31 marca 2022 r.

W imieniu nadawców komercyjnych1 zrzeszonych w SNTN KIGEIT pozostaję z poważaniem
Prezes ZarzÄ…du
Stefan Kamiński

źródło: sat-charts.eu / KIGEiT

Nadawcy komercyjni zaskoczeni decyzjÄ… dotyczÄ…cÄ… kontynuacji nadawania MUX-3 w DVB-T

Pozostałe informacje


Komentarze ():