Kodowanie czy szyfrowanie? - artykuł na sat-charts.eu
Kodowanie czy szyfrowanie?

Kodowanie czy szyfrowanie?Kodowanie czy szyfrowanie? Wyżej przytoczone pojęcia są bardzo często mylone ze sobą. Co tak naprawdę oznaczają?

Reklamy i informacje prasowe od nadawców telewizyjnych, artykuły w internecie, a nawet pisma specjalistyczne nie zawsze używają tych terminów w odpowiedni sposób. Ja też przez wiele lat nie zdawałem sobie sprawy z tego błędu. Ale do rzeczy, co jest źle?

W języku potocznym kanał, który jest dodatkowo płatny i nie ma możliwości jego oglądania bez abonamentu jest kodowany. Otóż nie. On jest szyfrowany. Czy jest jakaś różnica pomiędzy tymi procesami? Kodowanie jest procesem polegającym na przetworzeniu danych do takiej postaci aby można było je przesłać kanałem transmisyjnym (następnie po zmodulowaniu np. w postaci impulsów elektrycznych), a następnie je odtworzyć (czyli zdekodować). Inaczej mówiąc kodowanie polega na zmianie formy danych. Każda stacja nadawana w postaci cyfrowej jest kodowana / enkodowana (np. MPEG-2 lub H.264). Potocznie na odbiornik mówimy dekoder - i w przypadku transmisji cyfrowej mamy w większości rację. Jednym z elementów całego tunera jest właśnie dekoder, który potrafi zdekodować strumień w celu odtworzenia zawartości audio-video.

Jednak zabezpieczenia jakimi są systemy dostępu warunkowego (conditional access systems) są szyfrowaniem. Szyfrowanie to proces utajniania informacji w celu ograniczenia dostępu przed osobami niepowołanymi do jego odbioru (często przy pomocy dodatkowych kluczy). Tak więc, płatny serwis telewizyjny jest zaszyfrowany (jeśli chodzi o brak dostępu) a nie zakodowany. Podobnie Viaccess, Nagravision czy Conax to nie systemy kodowania, ale szyfrowania.

Nieporozumienie dotyczące tych obu pojęć wynika zapewne z tego, że szyfrowanie tekstu określane jest mianem kodowania. Prawidłowo w kryptografii to pojęcie odnosi się wyłącznie do tekstu i to do szyfrowania z wykorzystaniem kodu! W bardzo prosty sposób tłumaczy to polska wersja Wikipedii:

Terminem kodowanie określa się często wszelkie formy szyfrowania. Jednak w technicznych zastosowaniach między określeniami kod i szyfr jest istotna różnica - dotyczy ona stopnia zastosowanego przekształcenia tekstu; kody operują na poziomie znaczeń słów i zwrotów, przekształcając te ostatnie w inną ich postać. Szyfrowanie odbywa się na poziomie pojedynczych liter lub ich małych grup, w nowoczesnych szyfrach, nawet na poziomie poszczególnych bitów.

Korzystając z anglojęzycznych portali dotyczących mediów zauważymy, że terminy "encryption" i "encoding" są bez problemu rozróżniane przez czytelników. Miejmy nadzieję, że i tak będzie w Polsce.
 

0

Pozostałe informacje


Komentarze ():