7 lat kanału TVP Historia - artykuł na sat-charts.eu
7 lat kanału TVP Historia

7 lat kanału TVP Historia3 maja 2007 roku TVP Historia rozpoczęła nadawanie od debaty o Konstytucji 3 maja. Dziś jest to najchętniej oglądany w Polsce kanał poświęcony historii i drugi wśród ogromnej oferty kanałów dokumentalnych. W styczniu br. trzy pierwsze miejsca wśród najchętniej wybieranych programów wszystkich stacji dokumentalnych zajęły pozycje TVP Historia.

Widzowie TVP Historia deklarują, że powodami, dla których wybierają tę antenę są: programy poruszające interesujące tematy (52 proc), najciekawsza oferta programowa (51 proc), programy, z których można się dużo dowiedzieć, poszerzają wiedzę (43 proc). Dlatego nie dziwi, że Rada Programowa Telewizji Polskiej właśnie przyznała antenie nagrodę dla stacji najlepiej wypełniającej misje publicznego nadawcy Przez te siedem lat TVP Historia przypominała o ważnych rocznicach, zapomnianych faktach i historiach, analizowała procesy historyczne, a przede wszystkim była i jest ważnym miejscem debaty historycznej. Można powiedzieć też, ze wyraźnie rosnące w ostatnich latach w Polsce zainteresowanie tematyką historyczną to również zasługa tej Anteny.

Spośród oferty programowej stacji warto zwrócić uwagę na:

- "Spór o historię", gdzie najwybitniejsi polscy historycy prezentują wyniki swoich badań i podejmują kontrowersyjne tematy;
- "Exlibris", jedyny w Polsce program poświęcony wyłącznie książkom historycznym;
- "Flesz historii" - magazyn informacyjny o najciekawszych wydarzeniach zwiÄ…zanych z historiÄ…;
- "Cafe historia" - rozmowy o aktualnych wydarzeniach w kontekście historycznym;
- cykl "Koło historii", czyli reportaże o takich aspektach historii Polski i Europy, które dotąd nie były podejmowane przez realizatorów telewizyjnych.
 

TVP Historia była patronem już ponad 100 ważnych imprez i wydarzeń, od rekonstrukcji bitew po obchody rocznicowe czy naukowe konferencje. Od 2008 r. jako jedyna stacja telewizyjna w Polsce relacjonuje rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem, w 2012 r. wspólnie z Centrum Kultury Filmowej w Zamościu organizuje festiwal filmów o historii. Dzięki współpracy z ambasadą USA TVP Historia po raz pierwszy dla widzów w Polsce wyemitowała w styczniu 2012 r. legendarne show z roku 1982 "Żeby Polska była Polską" przygotowane za oceanem, które było wyrazem wsparcia dla Polaków po wprowadzeniu stanu wojennego i które obejrzało 185 milionów widzów na całym świecie. W 2014 roku efektem współpracy z ambasadą Ukrainy była premierowa emisja w Polsce dokumentalnego filmu "Wielki Głód", a dzięki współpracy z Niemcami - polscy widzowie mogli oglądać na żywo relację z obchodów 200. rocznicy Bitwy Narodów pod Lipskiem.

Przez siedem lat TVP Historia wyprodukowała ponad 70 historycznych filmów dokumentalnych i reportaży, poruszających tematy od prahistorii Polski po najnowsze dzieje, zdobywając za nie liczne nagrody. Warto wspomnieć, że były wśród nich m.in.: "Okruchy rozbitego dzbana" (reż. Jędrzej Lipski, Piotr Mielech), "Famadihana" (reż. Tomasz Rudomino), "Fotograf partyzantów" (reż. Wiesław Paluch), "Grupy oporu" (reż. Maria Dłużewska), "W pogardzie i chwale Wojciech Korfanty" (reż. Aleksandra Fudala-Barańska) czy "Trzcianica - Karpacka Troja" (reż. Zdzisław Cozac), "Rok 1863" (reż. Przemysław Bednarczyk), "Poezja i maszyny - Hipolit Cegielski" (reż. Jacek Kubiak), "Zapomniany generał - Tadeusz Jordan Rozwadowski" (reż. Piotr Boruszkowski), "Delegat Jan Piekałkiewicz" (reż. Hanna Etemadi) oraz "Legenda 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej" (reż. Maria Wiśnicka, Andrzej Wyrozębski).

Stale obecne w TVP Historia są audycje, które w ciągu 60 lat historii TVP zyskiwały największe zainteresowanie widzów, a dziś stanowią unikatowe dokumenty swoich czasów: "Sensacje XX wieku", "Szansa na sukces", "Dziennik Telewizyjny", "Sonda".

źródło: TVP

Pozostałe informacje


Komentarze ():