DVB-T: Jakie kanały TVP w MUX-1 i MUX-3 po 15.02? - artykuł na sat-charts.eu
DVB-T: Jakie kanały TVP w MUX-1 i MUX-3 po 15.02?

DVB-T: Jakie kanały TVP w MUX-1 i MUX-3 po 15.02?Jak będzie wyglądał skład multipleksu pierwszego i trzeciego od 15 lutego 2014? Co planuje Telewizja Polska?

Od 15 lutego 2014 roku do oferty multipleksu pierwszego włączona zostanie Telewizja Trwam. Oznacza to, że Telewizja Polska wówczas musi opuścić jeden z czterech aktualnie wykorzystywanych slotów (1 slot = jeden kanał SD) na tym multipleksie. Dodatkowo na 15 lutego planowany jest start TVP ABC, który również ma zająć miejsce na MUX-1. Co stanie się wówczas z kanałami TVP INFO, TVP 2 SD oraz TVP 1 HD?

TVP 1 HD, zajmujący 2 sloty, pozostanie na multipleksie pierwszym (najpóźniej do 28 kwietnia). TVP INFO zostanie przeniesiony do multipleksu trzeciego (kanał zostanie zastąpiony przez TV Trwam). TVP 2 w SD (standardowej rozdzielczości) zostanie wyłączony, a w miejscu tego kanału uruchomiony zostanie dziecięcy TVP ABC.

Warto wspomnieć, że do końca kwietnia 2014 na MUX-1 uruchomione mają zostać Stopklatka TV oraz Fokus TV, a TVP 1 HD zostanie wyłączony (najprawdopodobniej przeniesiony do MUX-3).

15 lutego z multipleksu 3 wyłączony zostać ma kanał TVP Polonia, którego miejsce zajmie TVP INFO. Niewykluczone, że stacja jednak powróci na ten multipleks w przyszłości. Wszystko zależy od wyników testów technicznych jakie prowadzi TVP.
 

Skład MUX-1 i MUX-3 w dniach od 15 lutego do 28 kwietnia:

MUX-1:
TVP 1 HD
TVP ABC
TV Trwam
ATM Rozrywka
Eska TV
Polo TV
TTV

MUX-3:
TVP 1 SD
TVP 2 HD
TVP Regionalna
TVP INFO
TVP Kultura
TVP Historia
TVP Rozrywka

Skład MUX-1 i MUX-3 po 28 kwietnia:

MUX-1:
TVP ABC
TV Trwam
ATM Rozrywka
Eska TV
Fokus TV
Polo TV
TTV
Stopklatka TV

MUX-3:
TVP 1 HD
TVP 2 HD
TVP Regionalna
TVP INFO
TVP Kultura
TVP Historia
TVP Rozrywka
TVP Polonia (?)

Warto dodać, że zmiany mogą znacząco przeszkodzić w oglądaniu kanałów TVP 1 i TVP 2 osobom, które posiadają odbiorniki dekodujące jedynie wideo SD. W problemowej sytuacji mogą znaleźć się posiadacze starych telewizorów z dekoderem MPEG-2, korzystający z modułów transkodujących (H.264->H.262) oraz użytkownicy starej generacji tunerów DVB-T (np. Opticum 16p).

Migracja kanałów TVP z MUX-1 na MUX-3 ma dla Telewizji Polskiej także znaczenie strategiczne. Multipleks 3 ma nieco szerszy zasięg niż multipleks 1. Według wstępnych zapowiedzi przeniesienie TVP INFO z MUX-1 na MUX-3 ma pomóc stacji odbudować oglądalność. Przypomnijmy, że oglądalność TVP INFO znacząco spadła we wrześniu 2013 po przeniesieniu programów ośrodków regionalnych na oddzielny kanał TVP Regionalna. Z podobnych powodów TVP niechętnie z multipleksu pozbyła by się TVP Polonia. Kanał na multipleksie ma szerszą dystrybucję, a co za tym idzie teoretycznie większą oglądalność.

źródło: TVP / sat-charts.eu
DVB-T: Jakie kanały TVP w MUX-1 i MUX-3 po 15.02?

Pozostałe informacje


Komentarze ():