MUX-1: Projekty kanałów o charakterze filmowym - artykuł na sat-charts.eu
MUX-1: Projekty kanałów o charakterze filmowym

MUX-1: Projekty kanałów o charakterze filmowymKto zdobędzie miejsce w na pierwszym multipleksie? Stopklatka TV, Polsat Kino, Kino 5 czy Telekino? Czym wyróżniać będą się poszczególne projekty?

Już niedługo przekonamy się, który z nadawców otrzyma miejsce na pierwszym multipleksie by nadawać ogólnodostępny kanał o tematyce filmowej. Przypomnijmy, że pierwsze koncesje zostały już rozdane. Kanałem dziecięcym, który pojawi się w MUX-1 będzie TVP ABC, a społeczno-religijnym TV Trwam.

Stopklatka TV

Stopklatka TV jest wspólnym projektem telewizji Kino Polska i Agory. Kanał zyskał poparcie największych polskich twórców kina - w tym Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland i Juliusza Machulskiego.

Stopklatka TV to nie tylko polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Stacja ma także nadawać programy publicystyczne i edukacyjne, wywiady z twórcami, relacje z festiwali. Nowy kanał ma również w pełni wykorzystywać możliwości oferowane przez telewizję cyfrową. Widz, oglądając film, będzie mógł na tym samym ekranie zapoznać się z dodatkowymi informacjami o filmie, przeczytać notki o aktorach, a nawet dyskutować z innymi kinomanami.

- Widzowie chcą oglądać wartościowe filmy, ale w telewizji poza płatnymi kanałami dostają głównie produkty klasy B - uważa Juliusz Machulski, ale zaznacza - Z drugiej strony, filmowa telewizja nie może być adresowana do wąskiej grupy pasjonatów: dobre kino to nie znaczy kino niszowe, offowe.

Polsat Kino

Polsat Kino ma różnić się od istniejącego już kanału Polsat Film. W zapowiedziach Telewizji Polsat na nowym kanale pojawić mają się zagraniczne i polskie filmy.

- Wierzymy, że to nasz projekt jest najlepszy i że zostanie wybrany przez KRRiT. Jego koncepcja zakłada połączenie ambitnego polskiego kina zaangażowanego z hitami kina amerykańskiego. Mamy bardzo duże doświadczenie w tym segmencie rynku - powiedział Maciej Stec, członek zarządu Telewizji Polsat, dla serwisu rp.pl.
 

Kino 5

Kino 5 jest projektem zgłoszonym przez MEDISAT sp. z o.o. (powiązaną z Polcast Television, nadawcą Tele 5 czy Polonii 1). Projekt kanału oparty jest na założeniu stworzenia nowej jakości stacji filmowej, którego oferta nie skupia się wyłącznie na przebojach kinowych z najbardziej popularnymi gatunkami filmowymi jak komedie czy filmy sensacyjne, ale przede wszystkim dostarcza pełną wiedzę i najszerszą gamę możliwości obejrzenia premier i klasycznych filmów polskich oraz kina europejskiego.

- Kluczowym założeniem projektu telewizji Kino5 jest oparcie go na polskiej produkcji telewizyjnej, co jest bezpośrednią odpowiedzią na zapotrzebowanie polskich widzów, których preferencje coraz bardziej zmierzają w kierunku lokalnej oferty programowej albo takiej, która posiada polski kontekst. W każdej fazie realizacji projektu telewizja Kino5 będzie korzystała ze wsparcia i stałego zaangażowania najznakomitszych polskich twórców filmowych i producentów telewizyjnych - powiedział Jarosław Burdek, dyrektor programowy Tele5.

W ramówce telewizji Kino5 dominującą rolę będą pełniły najciekawsze i docenione przez krytykę filmy polskie i europejskie, znajdą się także cykle dokumentalne i reporterskie, prezentujące najważniejsze wydarzenia filmowe sezonu ze szczególnym uwzględnieniem produkcji polskich i kina europejskiego. Ważnym elementem ramówki stacji będą także pozycje około filmowe czy traktujące szerzej tematykę filmową, np. program poświęcony prezentacji najciekawszej muzyki filmowej czy cotygodniowy kulturalno-rozrywkowy talk show, w którym prowadzący będą się spotykać z aktorami, twórcami i krytykami filmowymi.

Telekino

Projekt kanału pod nazwą Telekino został zgłoszony przez spółkę TV Film, której udziałowcami są ZPR (Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe), Stowarzyszenie Filmowców Polskich i dystrybutor filmowy Kino Świat. Jak informuje spółka projekt wspierają polscy reżyserzy: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Juliusz Machulski (ci sami co Stopklatka TV).

W ramówce nie zabraknie zapewne filmów, a to za sprawą dystrybutora Kino Świat. Pojawią się również magazyny dotyczące kina polskiego i światowego.

źródło: inf. wł / SAT Kurier

Pozostałe informacje


Komentarze ():