MUX-4: Oferta TV Mobilnej w HD powróci niedługo z nowym dekoderem?

MUX-4: Oferta TV Mobilnej w HD powróci niedługo z nowym dekoderem?Oferta multipleksu 4 (znanego również jako TV Mobilna), po zakończeniu procesu refarmingu może zostać ponownie udostępniona abonentom.

Przypomnijmy, że dotychczas abonenci TV Mobilnej do odbioru kanałów na MUX-4 w standardzie DVB-T wykorzystywali odbiornik M-T 5000, który nie wspiera nowej technologii nadawania tego multipleksu po refarmingu czyli DVB-T2/HEVC.

Z powodu refarmingu już w ponad 68 proc. terytorium Polski MUX-4 nadawany jest w nowym standardzie. Tym samym kanały oferowane na tym multipleksie zostały zmigrowane do rozdzielczości HD. Jednakże oferta multipleksu (oprócz kanału Wydarzenia 24) jest nadal szyfrowana w systemie Irdeto 3, co oznacza, że kanały z multipleksu nie są dostępne dla widzów.
 

Na początku marca br. Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu, podkresliła, że od 28 marca br. nie jest pobierana opłata za korzystanie z pakietu TV Mobilnej, a dekoderów DVB-T nie trzeba będzie zwracać. Zomer nie zdradziła jednak przyszłości usługi w DVB-T2.

Więcej: To koniec płatnej TV Mobilnej? Jak może zmienić się oferta MUX-4?


Jak dowiedział się serwis sat-charts.eu, w połowie maja br. do strumienia transportowego MUX-4 w DVB-T2 dołączono usługę o nazwie "Newland" (w kwietniu nie była jeszcze ona dostępna). Z krótkiej analizy wynika, że na PID 8190 nadawana jest standardowa karuzela DSM-CC, w której przesyłana jest paczka danych (tzw. upgrade OTA). Najprawdopodobniej jest to oprogramowanie dla nowego odbiornika, który może zostać niedługo zaoferowany do odbioru płatnej oferty MUX-4 w DVB-T2. Dołączenie strumienia z OTA może świadczyć o trwających właśnie testach nowego sprzętu.

Nazwa wskazuje na wykorzystanie sprzętu chińskiego producenta elektroniki Fujian Newland Communication Science Technology Co., Ltd.

W ofercie Fujian Newland znajdują się czytniki kodów kreskowych, mobilne komputery oraz urządzenia STB. W swoim katalogu chiński producent ma między innymi odbiorniki DVB-T2. Jednym z takich modeli jest NL-T3213, jednakże według opisu w katalogu producenta wspiera on tylko kodek AVC (H.264). Jeżeli Polsat Box w ofercie TV Mobilnej rzeczywiście będzie korzystał ze sprzętu Newland, może to być nowy, dedykowany dekoder dostosowany pod tę usługę.

Prawdopodobnie dekoder zostanie zaoferowany po 28 czerwca 2022, czyli po zakończeniu procesu refarmingu w Polsce.

źródło: inf. wł. sat-charts.eu
MUX-4: Oferta TV Mobilnej w HD powróci niedługo z nowym dekoderem?

Pozostałe informacje


Komentarze ():