Telewizja Polska udostępnia sygnał ukraińskiego nadawcy publicznego

Telewizja Polska udostępnia sygnał ukraińskiego nadawcy publicznegoZ myślą o obywatelach Ukrainy, którzy w obliczu działań wojennych znaleźli schronienie w Polsce, oraz wszystkich ukraińskojęzycznych mieszkańcach Polski Telewizja Polska we współpracy z ukraińskim nadawcą publicznym UA: PBC podjęła decyzję o udostępnieniu na swoich kanałach programu pierwszego ukraińskiej telewizji publicznej, UA1 (Perszyj).

Program UA1 ukraińskiej telewizji publicznej UA:PBC jest dostępny już w tej chwili za pośrednictwem aplikacji TVP GO (Aplikacje Mobilne i HbbTV) , TVP VOD (aplikacje mobilne i Smart TV) oraz portal internetowy TVP Stream.

- Telewizja Polska przełamuje szerzącą się rosyjską dezinformację. Obecnie po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę, Telewizyjna Agencja Informacyjna przeszła w tryb pracy całodobowej, dostarczając sprawdzone informacje z centrum działań wojennych. Jesteśmy również świadomi liczby napływających uchodźców, dlatego postanowiliśmy udostępnić na swoich kanałach program pierwszy ukraińskiej telewizji publicznej, UA1. Dzięki temu wszyscy obywatele Ukrainy, którzy znajdą schronienie w naszym kraju, będą posiadali dostęp do kanału telewizyjnego nadawanego w ich ojczystym języku. Takie działanie w znaczny sposób zwiększy wśród nich poczucie bezpieczeństwa. Telewizja Polska działa jak zawsze z pełną determinacją i skutecznością - powiedział Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Jacek Kurski.

Powyższa decyzja Telewizji Polskiej wynika z potrzeby natychmiastowego i skutecznego wsparcia ukraińskich uchodźców w obliczu nagłej i bezprecedensowej konieczności ewakuacji z terenów Ukrainy i utraty dostępu do informacji z ojczystej telewizji.
 

- Myślimy teraz o obywatelach Ukrainy, którzy szukają schronienia w Polsce oraz o mieszkającej w Polsce od lat ukraińskiej diasporze. Chcemy być z nimi. Naturalnym partnerem są tu dla nas ukraińskie media publiczne - mówi Mateusz Matyszkowicz, członek Zarządu TVP.

Dostęp do treści ukraińskiego nadawcy na antenach Telewizji Polskiej przyczyni się do lepszego informowania obywateli Ukrainy o wydarzeniach w ich ojczyźnie i jest krokiem w kierunku poprawy sytuacji ukraińskojęzycznej społeczności, zamieszkującej Polskę.

Telewizja Polska dokłada wszelkich starań, aby wspierać ukraińskich obywateli i ułatwić im integrację, komunikację oraz wzmocnić poczucie bezpieczeństwa w naszym kraju. TVP będzie rozwijać współpracę z ukraińskim partnerem, solidarnie wspierać UA:PBC w obliczu inwazji rosyjskiej i pomagać kolegom z ukraińskiej telewizji publicznej, reagując na bieżąco na wymagania sytuacji.

Pod koniec stycznia 2022 r. Telewizja Polska zawarła ramowe porozumienie o współpracy z ukraińskim nadawcą publicznym UA:PBC. Porozumienie zostało zawarte w obliczu nasilającej się presji na Ukrainę oraz na polskie granice, w poczuciu solidarności i potrzeby wzajemnej pomocy między Polską a Ukrainą. Porozumienie zakłada współpracę obu nadawców na wielu płaszczyznach, w tym wymianę handlową, wymianę informacji oraz współpracę technologiczną.

25 lutego br., dzień po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainie, Telewizja Polska wraz z Polskim Radiem wystosowała oświadczenie, w którym wyraziła wsparcie UA:PBC w obliczu bezprecedensowej agresji przeciw niepodległemu państwu oraz zapewniła o dołożeniu starań, aby pomóc ukraińskiemu partnerowi w kontynuowaniu pracy i dostarczaniu rzetelnych wiadomości dla widzów ukraińskich, co znalazło wyraz w dzisiejszej decyzji.

źródło: TVP
Telewizja Polska udostępnia sygnał ukraińskiego nadawcy publicznego

Pozostałe informacje


Komentarze ():