100 złotych na dekoder DVB-T2 od rządu?

100 złotych na dekoder DVB-T2 od rządu?Polski rząd planuje finansowe wsparcie zakupu nowych odbiorników cyfrowej telewizji naziemnej obsługujących standard DVB-T2 i HEVC.

W 2022 roku nastąpi zmiana technologii nadawania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Stara kombinacja systemów DVB-T i AVC zostanie zastąpiona przez nowszy DVB-T2 oraz kompresję wideo HEVC. W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

- Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie od 1 242 mln do 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych - mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je - w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera.

Zgodnie z założeniami ustawy - świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie.

Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.
 

Etapy przełączeń do DVB-T2

- etap 1: od 28 marca 2022 r. - województwa dolnośląskie i lubuskie.
- etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
- etap 3: od 23 maja 2022 r. - województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
- etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Jak zauważono dane zebrane przy realizacji wsparcia finansowego na zakup dekodera DVB-T2/HEVC mogą posłużyć rządowi do namierzenia osób uchylających się od opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. KPRM zdementowała te pogłoski.

Nowe przepisy nie mają żadnego związku z abonamentem. Dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu, co wprost wynika z treści zaproponowanych przepisów - czytamy w komunikacie rządu.

Jak aplikować o bon?

Wnioskowanie o nowe świadczenie będzie bardzo proste. Do wyboru będzie kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika - członka rodziny lub domownika.

Po złożeniu wniosku - uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie.

Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 r.

- W najbliższym czasie rozpoczną się konsultacje projektu ustawy. Liczymy na sprawne prace - tak, aby pierwsze środki mogły trafić do potrzebujących gospodarstw domowych wraz ze startem pierwszego etapu wdrażania zmiany standardu - mówi minister Janusz Cieszyński.

źródło: sat-charts.eu / gov.pl
100 złotych na dekoder DVB-T2 od rządu?

Pozostałe informacje


Komentarze ():