KRRiT pozwoliła na dłuższe bloki reklamowe

KRRiT pozwoliła na dłuższe bloki reklamoweOd listopada br. przestał obowiązywać w telewizji i radiu ustawowy limit 12 minut reklamy w godzinie.

Z początkiem listopada weszła w życie nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji oraz Ustawy o kinematografii. Zawiera ona istotne zmiany obowiązujących dotychczas przepisów w zakresie reklamy telewizyjnej i radiowej.

Jedną z głównych zmian jest zniesienie limitu 12 minut reklam w godzinie. Zamiast tego dobowy program został podzielony na trzy pasma godzinowe. Limity reklam w minutach wskazano dla całych pasm zamiast dla pojedynczych godzin.

Tym samym w pasmie godz. 6-18 limit reklam wynosi 144 minuty, w godzi. 18-24 - 72 minuty. Od północy do godziny 6 limit zupełnie został zniesiony.
 

Dodatkowo zniesiono limit czasowy na emisję bloków autopromcyjnych. Dotychczas nadawca mógł emitować je maksylmalnie przez 2 minuty w godzinie zegarowej, uprzednio specjalnie je oznaczając.

Zmieniły się również zasady emisji reklam przy transmisjach sportowych. Wcześniej ustawa wskazywała, że reklamy mogą być emitowane wyłącznie w przerwach rozgrywania zawodów. Teraz pojawił się zapis pozwalający na przerwanie transmisji sportowej "w celu nadania pojedynczej reklamy".

Nadal reklamami nie można przerywać serwisów informacyjnych, audycji religijnych, publicystycznych i dokumentalnych krótszych niż 30 minut oraz audycji dla dzieci. Nowelizacja umożliwia teraz przerywanie reklamą filmu dla dzieci trwającego dłużej niż godzina.

Zmiany w ustawie dotykają także wskazań sponsorskich (lokowania produktów). Mogą być one emitowane teraz tylko 2 razy: na początku oraz na końcu programu lub po jednej przerwie reklamowej. Dotychczas mogły być emitowane przed programem, po jego zakończeniu oraz w momencie wznowienia emisji po przerwie reklamowej - czyli wskazań mogło być kilka.

źródło: sat-charts.eu / KRRiT / wirtualnemedia.pl
KRRiT pozwoliła na dłuższe bloki reklamowe

Pozostałe informacje


Komentarze ():