DVB-T2 nadchodzi. Sprawdź czy twój odbiornik jest kompatybilny!

DVB-T2 nadchodzi. Sprawdź czy twój odbiornik jest kompatybilny!
Od 1 maja 2021 roku na terenie niemal całej Polski oficjalnie ruszyły testy standardu DVB-T2. Jest to doskonała okazja aby sprawdzić czy odbiorniki, które posiadamy w domu, są kompatybilne z nowym standardem nadawania kanałów telewizji naziemnej! Oto druga część naszego przewodnika dotyczącego standardu DVB-T2 w Polsce.

W 2022 roku nastąpi przełączenie sygnału ogólnopolskich multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej ze standardu DVB-T do standardu DVB-T2. Zmianie ulegnie również wykorzystywany kodek wideo (HEVC zamiast AVC). Więcej na ten temat pisaliśmy w pierwszej części naszego przewodnika po standardzie DVB-T2.

Od 1 maja 2021 z 49 nadajników na terenie całej Polski dostępny jest testowy multipleks DVB-T2 (MUX-5). Jest to doskonała okazja aby już teraz przekonać się czy posiadany przez nas odbiornik telewizyjny lub set-top-box będzie poprawnie odbierał sygnał telewizji naziemnej po zmianach do których dojdzie w następnym roku.

Więcej: MUX-5: DVB-T2/HEVC z kolejnych nadajników od 1 maja, TVP 4K za darmo na czas Euro 2020


Przypomnijmy, że w 2019 roku Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało specyfikację odbiornika DVB-T2, który będzie w pełni kompatybilny z sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce po przełączeniu w 2022 roku.

Więcej: DVB-T2/HEVC w Polsce. Znana specyfikacja odbiornika

 

Gdzie można odebrać MUX-5 (ogólnopolski test DVB-T2)?

Teoretyczny zasięg testowego mulitpleksu DVB-T2 przedstawia poniższa mapa opublikowana przez firmę Emitel.Jak sprawdzić czy mój odbiornik współpracuje z nowym standardem telewizji naziemnej?

Poniższe informacje aktualne są na dzień 01.05.2021 (zestaw kanałów oraz ich profile kompresji mogą się zmienić w przyszłości - MUX-5 jest multipleksem eksperymentalnym)

1) Na początek przechodzimy na stronę Lokalizatora nadajników telewizji naziemnej
2) Wskazujemy lokalizację naszej anteny odbiorczej i naciskamy przycisk "Pokaż co mogę odebrać!"3) W tabeli odnajdujemy najbliższy nadajnik MUX-5, z którego dostępny jest testowy sygnał DVB-T2 w twojej lokalizacji4) Na odbiorniku wyszukujemy kanały telewizyjne z częstotliwości, na której pracuje nadajnik DVB-T2 w twojej lokalizacji. Po udanym wyszukaniu kanałów, do listy w odbiorniku powinny zostać dopisane następujące kanały: TVP Kultura HD, TVP Polonia HD, TVP Rozrywka SD, TVP Dokument, TVP Kobieta.5) Weryfikujemy na podstawie tabelki przygotowanej przez redakcję sat-charts.eu jak zachowuje się nasz odbiornik.

ZachowanieMożliwa przyczyna
Kanały się nie wyszukują / brak sygnałuOdbiornik nie potrafi zdemodulować sygnału DVB-T2 (zakładamy, że odbiorca jest w zasięgu nadajnika testowego DVB-T2)
Kanały się wyszukują, nie ma obrazu na jakimkolwiek kanale z MUX-5Odbiornik potrafi zdemodulować sygnał DVB-T2, ale nie wspiera dekodowania wideo w kompresji HEVC (H.265)
Brak dźwięku na TVP Rozrywka SD lub TVP Polonia HDOdbiornik nie potrafi zdekodować ścieżki audio w standardzie E-AC3 (Dolby Digital+)
Brak dźwięku na ścieżkach audio "ORG" oraz "or2" na TVP Kultura HDOdbiornik nie potrafi zdekodować ścieżki audio w standardzie AC-4
Kanał TVP Polonia HD nie ma obrazu / obraz nie jest płynnyProblem z dekodowaniem wideo HEVC w profilu Main@L4.1@Main/50fps
Kanał TVP Rozrywka SD nie ma obrazu / obraz nie jest płynnyProblem z dekodowaniem wideo HEVC w profilu Main@L3.1@Main/50fps
Kanał TVP Dokument HD nie ma obrazu / obraz nie jest płynnyProblem z dekodowaniem wideo HEVC w profilu Main@L4@Main/25fps


Odbiorniki telewizyjne oraz dekodery kupione przed 2019 roku, mimo posiadania demodulatora zgodnego ze standardem DVB-T2, mogą być niewystarczające do odbioru telewizji naziemnej w Polsce po przejściu na nowy standard nadawania.

Część takich odbiorników ma wyłącznie dekoder wideo AVC (H.264) - bez wymaganego HEVC (H.265). W takim przypadku kanały się wyszukają, ale nie będzie obrazu! Na rynku dostępne były również odbiorniki, które nie obsługują ścieżki dźwiękowej w standardzie E-AC3, co będzie powodem braku dźwięku na kanałach. W tych przypadkach wymiana odbiornika będzie wymagana. Najmniej powinniśmy się obawiać jeśli nasz odbiornik nie będzie wspierał dekodowania audio AC-4. Taka ścieżka dźwiękowa będzie nadawana opcjonalnie przy wybranych kanałach telewizyjnych.

Warto dodać, że od czerwca 2021 na MUX-5 będzie dostępny również kanał telewizyjny w ultrawysokiej rozdzielczości (Ultra HD). Pozwoli to na weryfikację zachowania odbiornika przy obecności kanału UHD (4K) na multipleksie.

źródło: sat-charts.eu
DVB-T2 nadchodzi. Sprawdź czy twój odbiornik jest kompatybilny!

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
2021-05-07
18:00 Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok
20:30 KGHM Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin
2021-05-08
15:00 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Wisła Płock
17:30 Lechia Gdańsk - Cracovia
20:00 Wisła Kraków - Lech Poznań
2021-05-09
15:00 Warta Poznań - Śląsk Wrocław
17:30 PGE FKS Stal Mielec - Legia Warszawa
2021-05-10
18:00 Raków Częstochowa - Piast Gliwice
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:00
Pogoda
20:10
Alarm!
20:30
Leśniczówka
21:00
Ojciec Mateusz 25
21:55
Sprawa się rypła
23:35
Mapy gwiazd
TVP 2
20:05
Barwy szczęścia
20:35
Kabaret. Super Show Dwójki
21:30
Centralne Biuro Humoru
22:55
Muzyka, taniec, zabawa
Polsat
20:05
Twoja twarz brzmi znajomo
22:05
Ewolucja planety małp
TVN
20:05
Miłe wieści
20:10
Legion samobójców
22:50
Siedem