To koniec publicznej BHRT w Bośni i Hercegowinie?

To koniec publicznej BHRT w Bośni i Hercegowinie?Czy 2016 rok będzie ostatnim rokiem działalności publicznego nadawcy BHRT? Czy Bośnia i Hercegowina będzie pierwszym europejskim krajem bez mediów publicznych?

BHRT (Bosanskohercegovačka radiotelevizija) powstała 10 kwietnia 1945 roku. Wówczas rozpoczęła działalność pierwsza bośniacka stacja radiowa Radio Sarajevo. Pierwszy kanał telewizyjny uruchomiono natomiast 1 czerwca 1961 roku. Jest bardzo prawdopodobne, że nadawca może swoją historię zakończyć jeszcze w tym roku.

Aktualnie BHRT doświadcza głębokiego kryzysu finansowego. Brakuje pieniędzy na zapewnienie minimalnych warunków pracy i funkcjonowania nadawcy. Publiczna spółka zalega z opłatami za prąd i gaz, dodatkowo musi także zapłacić EBU 5 mln euro zaległych składek.

- Jeżeli nie znajdziemy rozwiązania na brak funduszy, pojawi się konkretne ryzyko, że BHRT zniknie zupełnie. Wówczas Bośnia i Hercegowina stanie się jedynym europejskim krajem bez mediów publicznych - powiedział Belmin Karamehmedović, szef BHRT.
 

Problemy nadawcy w dużej mierze związane są z dotychczasowym modelem finansowania mediów publicznych. W Bośni i Hercegowinie abonament radiowo-telewizyjny pobierany jest z opłatami za korzystanie z linii telefonicznych. Z roku na rok z tego tytułu wpływy na BHRT spadały (mówi się o kwocie rok do roku o 2 mln euro mniejszej), głównie z powodu porzucenia użytkowania telefonii stacjonarnej przez Bośniaków na rzecz telefonii komórkowej.

Przez następne 5 miesięcy bośniacki parlament ma znaleźć nowy sposób finansowania mediów publicznych. Dotychczasowy system ma być utrzymany do co najmniej 30 czerwca br. Jeżeli nie uda się opracować nowego modelu pobierania abonamentu RTV BHRT jeszcze w tym roku może zakończyć swoją działalność.

źródło: sat-charts.eu / Balkan Insight

Pozostałe informacje


Komentarze ():