Przedstawiamy platformy: TV Romania na 16°E

Przedstawiamy platformy: TV Romania na 16°EW tym odcinku przyjrzymy się dokładniej minipakietowi publicznej TVR z Rumunii z 16°E.

Televiziunea Română (TVR), bo tak oficjalnie nazywa się publiczny nadawca w Rumunii, powstała pod koniec 1956 roku. Po kilku latach działalności (w 1968) nadawca uruchomił drugi kanał TVR 2. Rumuńska dwójka nadawała swój program tylko 17 lat - w 1985 TVR 2 znikął z ekranów z powodu programu oszczędzania energii zapoczątkowanego przez Nicolae Ceausescu. Do 1989 TVR była jedyną stacją telewizyjną w Rumunii. Warto dodać, że kolorowa telewizja w Rumunii pojawiła się dopiero w 1983 roku i to w PAL, a nie w SECAMie (wykorzystywanym w bloku państw sowieckich). Po obaleniu Ceausescu TVR zmieniła czasowo swoją nazwę na TVRL (na "Televiziunea Română Liberă" - "Wolną / niezależną telewizję rumuńską"). 23 maja 1990 nadawanie wznowiło TVR 2 oraz TVRL zostało przemianowane na TVR1. W 1995 uruchomiono międzynarodowy TVRi, a w 2002 kulturalny TVR Cultural. W roku 2008 dołączono kolejne 3 kanały (TVR HD, TVR 3, TVR Info).

Dzisiaj portfolio TVR składa się z 13 kanałów: TVR1, TVR2, TVR3, TVR Cultural, TVR Info, TVRi, TVR HD oraz regionalnych TVR Bucureşti, TVR Cluj, TVR Craiova, TVR Iaşi, TVR Târgu-Mureş i TVR Timişoara.


TVR HD (fot. ic-zaps.net)

Oferta

Mimo że TVR 1 swoim naziemnym sygnałem pokrywa około 99% powierzchni Rumunii, nie jest najchętniej oglądaną stacją (pod tym względem przebijają ją prywatne Pro TV i Antena 1). Mimo to warto przyjrzeć się bliżej ofercie TV Romania. Zagraniczne seriale i filmy nadawane są z oryginalnym audio + napisy. Na większą uwagę zasługuje jednak oferta sportowa. TV Romania oferuje swoim abonentom transmisje piłkarskiej Ligi Europy, Ligi Mistrzów, Mistrzostw Świata, Euro, Igrzysk olimpijskich, zawodów tenisa ziemnego... Najważniejsze transmisje sportowe są emitowane równolegle w wysokiej rozdzielczości na kanale TVR HD. Oczywiście TVR HD jest dostępny dla każdego abonenta płacącego abonament radiowo-telewizyjny (to już kolejna oferta, którą przedstawiamy, udostępniająca bez dodatkowych opłat kanał HD telewizji publicznej, co w Polsce jest aktualnie nie do pomyślenia). Jedynym minusem mogą być długie reklamy podczas przerwy pomiędzy audycjami (no ale to znamy już z TVP jeśli chodzi o telewizję publiczną).


Karta TVR w Viaccess 2.6 i moduł tegoż systemu (fot. sat-charts.eu)

Technika

TVR już bardzo długo korzysta z usług Eutelsata i jego satelitów na pozycji 16°E. Początkowo mux z 3 kanałami telewizyjnymi (Romania 1, TVR 2, TV Romania International) był nieszyfrowany. Po włączeniu TVR Cultural (nadawanego z tej samej pozycji, lecz jako kanał SCPC) zaczęto szyfrować większość ramówki dwóch głównych kanałów. System dystrybucji programów rumuńskiej telewizji był nieco skomplikowany. TVR 1 i TVR 2 były szyfrowane w PowerVu, a TVR Cultural w Viaccess 2.3. Kilka lat temu zaniechano całkowicie szyfrowania PowerVu na rzecz Viaccess 2.6. Wówczas TVR Cultural stał się kanałem FTA a TVR 1 i TVR 2 były niestety całkowicie szyfrowane.


TVR Cultural (fot. ic-zaps.net)

TVR 1 (fot. ic-zaps.net)


Na dzień dzisiejszy TVR wynajmuje dwa transpondery na satelicie Eutelsat Sesat 1 16°E (bardzo silny sygnał w Polsce):
11475 MHz, Pol. V, SR 29950, FEC 3/4 DVB-S/QPSK
11557 MHz, Pol. V, SR 29950, FEC 3/4 DVB-S/QPSK

LISTA KANAŁÓW NADAWANYCH PRZEZ TV ROMANIA

Jak możemy zauważyć TV Romania nadaje prawie wszystkie kanały regionalne na satelicie (FTA).

3 stacje są szyfrowane simulcryptem - systemami Viaccess 2.6 oraz Conax (TVR 1, TVR 2 oraz TVR HD) oraz jedna BISS (przekazy TVR, głównie emitowany jest testcard).
Conax przeznaczony jest dla dla abonentów eVision (Caid 0BAA), a Viaccess 2.6 to właśnie system dla kart dostępowych TVR.
Po zakupie, kartę TVR należy aktywować telefonicznie - nie ma limitu ilości kart na jedno gospodarstwo domowe!
Karta TVR bardzo szybko "łapie" uprawnienia. Działa bezproblemowo zarówno w dedykowanych modułach Viaccess jak i czytnikach UCAS.
TVR HD nadawany jest w HD/MPEG-4 (H.264), pozostałe stacje to SD/MPEG-2. Możemy spotkać coraz więcej audycji w 16:9.
 

0

Pozostałe informacje


Komentarze ():