Czym jest DVB-T - cyfrowa telewizja naziemna?

Czym jest DVB-T - cyfrowa telewizja naziemna?Co jest potrzebne do jej odbioru? Co będzie można oglądać?

Czym jest DVB-T?
Jest to standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej opracowany przez konsorcjum DVB (Digital Video Broadcasting) w 1997 roku. Wykorzystuje on 3 typy modulacji sygnału: QPSK, 16QAM lub 64QAM (podobnie jak w cyfrowej sieci kablowej DVB-C, czy także satelitarnej DVB-S).
Do przekazu programów używane są takie same częstotliwości UHF jak w telewizji analogowej (kanały 21-69, czyli 474 - 858 MHz, pasmo 8 MHz) oraz VHF (kanały w zakresie 6 do 12).

Do czego przyda się DVB-T?
Jako, że nadawcy dążą do minimalizacji kosztów i maksymalizacji zysku, a nadawanie jednego kanału analogowego na jednej częstotliwości generuje duże koszty, zdecydowano się wprowadzić DVB-T. Dzięki DVB-T nadawcy na jednej częstotliwości mogą nadawać kilka kanałów w cyfrowej jakości. Dla widza daje to większy wybór programów i większą dostępność tych kanałów, a nadawca zaoszczędzi kilka milionów ;-). No i jakość obrazu i dźwięku ulegnie polepszeniu (jeśli nadawcy nie będą okrajać bit rate i rozdzielczości). Po za tym niekiedy jest / będzie to alternatywna lub jedyna możliwość odbioru programów telewizyjnych, gdy nie możemy zainstalować anteny satelitarnej a sieć kablowa nie rozprowadza kanałów w naszej okolicy. W dużych miastach akceptowalny odbiór można lub będzie można uzyskać podłączając zwykły kawałek drutu. Czy tylko kanały radiowe i telewizyjne wchodzą w grę? Oczywiście, że nie. Planowane jest wprowadzenie interaktywnych serwisów (coś w stylu bardziej rozbudowanego teletekstu). Dodatkowo każdy kanał powinien zostać opatrzony serwisem EPG (Electronic Program Guide) - elektronicznym przewodnikiem po programie. Wracając do jakości w przyszłości oferowane mają być programy telewizyjne w wysokiej rozdzielczości (HDTV). Stacje takie jak TVP HD czy Polsat Sport HD były już testowane w niektórych MUXach, ale zostały wyłączone.

EPG dostępne w DVB-T 

Kiedy skończy się era telewizji analogowej?
Wynikiem ustaleń międzynarodowych jest także decyzja, że telewizja analogowa na terenie Europy powinna zniknąć najpóźniej w 2015 roku, w którym nastąpi zaprzestanie ochrony prawnej emisji analogowych przed zakłóceniami. Każda administracja państwowa może niezależnie ustalić własny, wcześniejszy termin. W Polsce, zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Infrastruktury oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ostatni nadajnik telewizji analogowej zostanie wyłączony nie później niż 31 lipca 2013 roku.

Będzie coś nowego jeśli chodzi o programy?
Oferta programowa będzie się składać z ogólnodostępnych programów, które teraz dostępne są przez nadajniki naziemne. Chodzi tu o TVP 1, TVP 2, TVP Info + program regionalny, Polsat, TV 4, TVN, TV Puls. Dodatkowo w DVB-T zobaczymy TVP Historia i TVP Kultura od TVP, Polsat 2 od Polsatu i TVN 7 od TVN. Z nowych programów powinniśmy zobaczyć TV Puls 2 (testy są już w DVB-T), TV 6 (kanał dla młodzieży od TV 4 - na razie tylko plansza testowa) i sportowo-informacyjny Polsat Sport News (test dostępny w Cyfrowym Polsacie, zablokowany jednak dla abonentów). Kanały te mają wystartować jeszcze w tym roku (tj. 2011).

Co jest mi potrzebne do odbioru?

Wyszukiwanie programów DVB-T


Jeśli jesteś już w zasięgu nadajnika DVB-T, potrzebujesz odpowiedni odbiornik. Może być to tuner wbudowany w telewizor (plazma, LCD, LED - kineskopowe z tunerem cyfrowym są rzadkością) lub odbiornik stacjonarny podłączany do telewizora poprzez złącze euro, cinch lub HDMI albo tuner USB do laptopa / komputera (lecz te mają bardzo słabe głowice, do zastosowań DX się nie nadają). Jednak ważną rzeczą jest to aby tuner mógł zdekodować obraz kompresowany kodekiem H.264 (MPEG-4). Jeszcze kilka lat temu nie było to takie oczywiste czy w Polsce będziemy korzystać z MPEG-2 czy z "czwórki". Wiele telewizorów / odbiorników sprzedanych (nieświadomym klientom) do 2008 roku posiada tylko dekoder MPEG-2. Czyli nici z oglądania, będzie tylko sam dźwięk. Chociaż i na to jest rada - można kupić moduł CI transkodujący obraz z H.264 do MPEG-2 4:2:0 (np. sławne Neotiony NP4). Niekiedy potrzebna będzie również dobra antena kierunkowa (gdy chcemy odbierać sygnał z odległego nadajnika lub o słabej mocy). Jednak docelowo w końcowym procesie cyfryzacji wszystko powinno śmigać na standardowej siatce czy zwykłym drucie. ;-)
UWAGA: Nie istnieje coś takiego jak specjalna antena do odbioru DVB-T! Oznaczenia "DVB-T only" lub "DVB-T ready" są nie prawidłowe i mylne i często łączą się z wyższą ceną produktu. ;-) Pamiętamy zapewne migrację z analogowej telewizji satelitarnej na cyfrową. Czy wymienialiśmy anteny na jakiś inny kształt? Nie! Dlaczego? Kanały ciągle nadawane były w podobny sposób i w podobnym paśmie, tylko że w postaci cyfrowej.
Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
2021-04-10
15:00 Pogoń Szczecin - Wisła Płock
17:30 Warta Poznań - PGE FKS Stal Mielec
20:00 Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk
2021-04-11
15:00 KGHM Zagłębie Lubin - Podbeskidzie Bielsko-Biała
17:30 Lech Poznań - Legia Warszawa
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:05
Pogoda
20:10
Alarm!
20:25
Relacja z wyników prac podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej
21:30
Smoleńsk
23:40
Bodo
TVP 2
20:00
The Voice Kids 4
22:00
Muzyczne pożegnanie. Największe przeboje Krzysztofa Krawczyka
23:05
Dance Dance Dance 3
Polsat
20:05
Kowalscy kontra Kowalscy
20:35
Kowalscy kontra Kowalscy
21:15
Krzysztof Krawczyk "Życie jak wino"
22:05
Wkręceni 2
TVN
20:00
Power Couple
21:30
Duchy moich byłych
23:45
Prosto z Compton