Nowa wersja specyfikacji HbbTV. Co nowego w wersji 2.0.4?

Nowa wersja specyfikacji HbbTV. Co nowego w wersji 2.0.4?
Stowarzyszenie HbbTV, globalna inicjatywa mająca na celu zapewnienie otwartych standardów dostarczania zaawansowanych usług telewizji interaktywnej za pośrednictwem sieci rozsiewczych i szerokopasmowych dla telewizorów i set-top-boxów ogłosiła publikację wersji 2.0.4 swojej podstawowej specyfikacji.

Trzy główne cechy nowej wersji to uwzględnienie integracji z asystentami głosowymi, integracji z funkcjonalnościami ułatwień dostępu (np. uwydatnienie dialogów lub powiększenie elementów interfejsu graficznego użytkownika) oraz współpraca z nowym standardem DVB-I, umożliwiającym korzystanie w HbbTV z aplikacji uruchamianych za pomocą "czerwonego przycisku" ("red button") przy transmisjach linearnych dostarczanych za pomocą strumieni DVB-I.

Istnieje również szereg mniejszych ulepszeń i poprawek błędów znalezionych w poprzednich wersjach specyfikacji HbbTV. Pełną listę nowych funkcji i zmian można znaleźć w "wyjaśnieniu" HbbTV 2.0.4 opublikowanym w bibliotece zasobów na oficjalnej stronie internetowej HbbTV.

Nowa wersja podstawowej specyfikacji HbbTV jest wynikiem ogromnej pracy naszych członków w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Dzięki temu nowemu kamieniowi milowemu kluczowi globalni i europejscy interesariusze świata telewizji dowiedli swojego zaangażowania w zapewnienie, że HbbTV zawsze i w pełni sprosta wyzwaniom związanym z dostarczaniem widzom atrakcyjnych wrażeń telewizyjnych - powiedział Vincent Grivet, prezes stowarzyszenia HbbTV.
 

Jon Piesing, wiceprezes HbbTV i przewodniczący Grupy ds. Specyfikacji, która przewodziła procesowi opracowywania specyfikacji, dodał: Jesteśmy podekscytowani możliwościami jakie stwarza HbbTV 2.0.4 w celu poprawy doświadczeń użytkowników aplikacji i usług HbbTV. Integracja z asystentami głosowymi jest istotna, ponieważ sterowanie głosem staje się coraz powszechniej stosowane w interfejsach użytkownika telewizorów i innych urządzeń domowych. Funkcje ułatwień dostępu są niezbędnym dodatkiem w kontekście europejskiego aktu w sprawie dostępności. Integracja z DVB-I jest ważna, ponieważ dystrybucja programów na żywo oraz treści linearnych za pośrednictwem strumieni IP do telewizorów stanie się w przyszłości bardziej rozpowszechnione.

Stowarzyszenie HbbTV wkrótce opublikuje zapytanie ofertowe dotyczące opracowania testów jednostkowych nowych funkcjonalności. Chociaż niektóre z nich mogą zostać przejrzane i zatwierdzone na czas, aby mogły zostać uwzględnione w wydaniu HbbTV Conformance Test Suite z lipca 2023 r., większość powinna być gotowa do uwzględnienia w wydaniu pakietu testowego z lutego/marca 2024 r.

źródło: sat-charts.eu / HbbTV
Nowa wersja specyfikacji HbbTV. Co nowego w wersji 2.0.4?

Pozostałe informacje


Komentarze ():