MUX-8: kopia TVP ABC, TVP Kultura przełączona do SD

MUX-8: kopia TVP ABC, TVP Kultura przełączona do SD4 lipca 2022 do oferty MUX-8 dołączono TVP ABC w standardowej rozdzielczości. Wraz z dodaniem trzeciej stacji TVP na multipleksie TVP Kultura została przełączona z HD do SD.

Uruchomienie kopii TVP ABC na MUX-8 związane jest z przełączeniem multipleksu MUX-1 do DVB-T2, na którym TVP ABC nadawany jest teraz w HD (kompresja HEVC). MUX-8 nadal udostępniany jest w starym standardzie DVB-T. Telewizja Polska chce tym samym przywrócić dostęp do wspomnianego dziecięcego kanału osobom, które nie mają jeszcze odbiorników obsługujących DVB-T2/HEVC.

Wraz z dodaniem kolejnego kanału TVP na MUX-8 obniżono jakość TVP Kultura. Stacja, która dotychczas na wspomnianym multipleksie była nadawana w HD jest teraz nadawana w standardowej rozdczielości. TVP Kultura w wysokiej rozdzielczości w ramach naziemnej telewizji cyfrowej jest nadal dostępna na eksperymentalnym multipleksie TVP w DVB-T2 (MUX-6, wcześniej znany jako MUX-5).
 

Telewizja Polska na MUX-8 dysponuje 3 slotami, które może wykorzystywać do nadawania trzech kanałów SD lub 1 kanału HD i jednego kanału SD. Oprócz TVP na MUX-8 nadawane są kanały nadawców komercyjnych (WP, Zoom TV, Nowa TV i Metro) oraz usługi HbbTV (m.in. Legia TV, EmiTV, EmiRadio).

Przypomnijmy, że kanały TVP nadal dostępne są w ramach MUX-3, który jako jedyny z multipleksów ogólnopolskich nie został planowo przełączony z DVB-T do DVB-T2.

Więcej: Kanały TVP na MUX-3 dłużej w DVB-T


Dziecięcy TVP ABC ruszył w 2014. Ostatnio kanał otrzymał nominację do nagrody w konkursie EBU Connect 2022 za nową oprawę ekranową. W konkursie wyłaniane są najlepsze spoty, kampanie promocyjne i projekty identyfikacji wizualnej programów nadawców publicznych w całej Europie. Konkurs organizowany jest przez EBU - Europejską Unię Nadawców.

źródło: sat-charts.eu
MUX-8: kopia TVP ABC, TVP Kultura przełączona do SD

Pozostałe informacje


Komentarze ():