Publiczny nadawca w Bośni i Hercegowinie do zamknięcia?

Publiczny nadawca w Bośni i Hercegowinie do zamknięcia?Ponad 800 dziennikarzy i pracowników nadawcy publicznego Bośni i Hercegowiny BHRT może nieuchronnie stracić pracę, jeśli jego duże problemy finansowe nie zostaną szybko rozwiązane.

Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ), Europejska Unia Nadawców (EBU) i Organizacja Mediów Europy Południowo-Wschodniej (SEEMO) wezwały władze Bośni i Hercegowiny (BiH) do podjęcia natychmiastowych działań w celu znalezienia trwałego rozwiązania problemów finansowych BHRT (Bosanskohercegovačka radiotelevizija).

Publiczny nadawca w Republice Serbskiej RTRS ma u BHRT zaległy dług w wysokości 32 mln euro, który zgodnie z prawem powinien zapewnić procent dochodów pobranych z opłaty abonamentowej na terenie Bośni i Hercegowiny. Jest to przedmiotem toczącego się procesu sądowego.

Zadłużenie uniemożliwia BHRT wywiązywanie się z zobowiązań wobec organów podatkowych i innych instytucji oraz spełnianie swojej ważnej roli w społeczeństwie. Nadawca zwolnił już w tym miesiącu dużą liczbę pracowników, głównie w dziale programmingu, aby zaoszczędzić pieniądze.

Ricardo Gutierrez, sekretarz generalny EFJ, powiedział: Rozwój tej sytuacji jest absolutnie skandaliczny. Niestety dziennikarze i publiczność będą tymi, którzy zapłacą wysoką cenę, jeśli BHRT zostanie zamknięte..
 

Dyrektor generalny EBU Noel Curran powiedział: Zamknięcie tak ważnej instytucji miałoby bezpośrednie konsekwencje dla opinii publicznej w czasie, gdy dostęp do zaufanych wiadomości ma kluczowe znaczenie. Zgodnie z ustawodawstwem Bośni i Hercegowiny państwo ma obowiązek zapewnienia zrównoważonego finansowania mediów publicznych i ich niezależnego funkcjonowania.

Sekretarz generalny SEEMO Oliver Vujovic powiedział: Istnienie BHRT jest bardzo ważne dla systemu demokratycznego Bośni i Hercegowiny. Jego zamknięcie stworzyłoby warunki do politycznej manipulacji i dałoby dodatkową władzę niektórym politykom i biznesmenom. Zagroziłoby to również poważnie procesowi przystąpienia BiH do Unii Europejskiej.

Zamknięcie BHRT w czasie, gdy demokracja w Europie jest zagrożona, a Europa potrzebuje dobrze funkcjonujących instytucji demokratycznych jest nie do przyjęcia. Media publiczne odgrywają w społeczeństwie nieodzowną rolę w promowaniu demokratycznej debaty, wspieraniu spójności społecznej i podnoszeniu morale publicznego w trudnych czasach - czytamy w komunikacie Europejskiej Unii Nadawców.

Według członka EFJ - Stowarzyszenia Dziennikarzy Bośni i Hercegowiny (BHN), 84 dziennikarzy BHRT straciło już pracę, a część z nich została poinformowana, że ​​ich kontrakty nie zostaną przedłużone po 1 kwietnia 2022.

EFJ, EBU i SEEMO wzywają rząd i wszystkie odpowiednie organy odpowiedzialne by:

- natychmiastowo zidentyfikować sposób zrównoważonego finansowania BHRT
- rozwiązać zadłużenie spowodowane niepłaceniem przez nadawcę publicznego w Republice Serbskiej (RTRS) BHRT procentu wpływów z abonamentu pobieranego w kraju
- zagwarantować trwałość finansowania i niezależność mediów publicznych w BIH.

źródło: sat-charts.eu / EBU
Publiczny nadawca w Bośni i Hercegowinie do zamknięcia?

Pozostałe informacje


Komentarze ():