Rosja opuszcza Europejską Unię Nadawców

Rosja opuszcza Europejską Unię NadawcówRosyjscy nadawcy publiczni zdecydowali się na opuszczenie Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

W sobotę, 26 lutego 2022 roku, rosyjscy nadawcy publiczni poinformowali o swoim wycofaniu się z Europejskiej Unii Nadawców. Nadawcy VGTRK, Pierwyj Kanał oraz Radiodom Ostankino tłumaczą to usunięciem Rosji z tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji.

Więcej: Bez Rosji na Eurowizji 2022

 

Nadawcy uznają wykluczenie z konkursu za "niewłaściwą ofiarę polityczną" na forum muzycznym, które zawsze podkreślało swój apolityczny status.

"Usunięcie Rosji to ostatnia, ale nie pierwsza z takich decyzji związanych z Eurowizją. W 2016 roku zwyciężyła piosenka "1944" ukraińskiej piosenkarki Jamala, będąca otwartym manifestem politycznym. W 2021 organizatorzy konkursu zdyskwalifikowali Białoruś ("Ja nauczu tiebia"), odnosząc się do polityki – czytamy w oświadczeniu nadawców.

​​VGTRK, Radiodom Ostankino i Pierwyj Kanał uważają, że EBU realizuje wolę Unii Europejskiej. Dodatkowo podkreślają, że połowa członków Europejskiej Unii Nadawców to stacje telewizyjne i radiowe z krajów spoza UE.

W tym roku za selekcję rosyjskiego utworu na Eurowizję odpowiadała telewizja VGTRK (nadawca kanału Rossija 1). Pierwyj Kanał i VGTRK co roku, naprzemiennie odpowiadają za wybór i przygotowanie reprezentatna Rosji na Eurowizję.

Opuszczenie EBU przez rosyjskich nadawców publicznych oznacza na ich antenach brak możliwości retransmisji wydarzeń współorganizowanych przez EBU (m.in. Eurowizję, Eurowizję Junior), wydarzeń sportowych, które prawa zostały zakupione za udziałem EBU oraz korzystania z wymiany materiałów newsowych Eurovision News Exchange z pozostałymi członkami. W zeszłym roku EBU wykluczyło z członkowstwa białoruskiego nadawcę BRTC.

źródło: sat-charts.eu / RIA
Rosja opuszcza Europejską Unię Nadawców

Pozostałe informacje


Komentarze ():