Sprawdzam TV na MUX-3. Czy twój odbiornik jest gotowy na HEVC?

Sprawdzam TV na MUX-3. Czy twój odbiornik jest gotowy na HEVC?Telewizja Polska uruchomiła na MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej kanał służący do wstępnej weryfikacji kompatybilności odbiorników telewizyjnych przed zmianą sposobu nadawania w 2022 roku.

Jak wielokrotnie informowaliśmy na łamach sat-charts.eu, w 2022 roku nastąpi zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Standard DVB-T/AVC zostanie zastąpiony nowszą kombinację DVB-T2/HEVC. Zapewnić ma ona lepszą jakość usług oraz większą liczbę dostępnych kanałów telewizyjnych w przekazie naziemnym.

Kanał identyfikowany jako "Sprawdzam TV" włączono na MUX-3 wieczorem 21 grudnia 2021 roku.
 

Animowana plansza "Sprawdzam TV" nadawana jest w kompresji HEVC (H.265) w rozdzielczości 1920x1080 pikseli z bitrate ~600 kb/s. Przy kanale dostępna jest również ścieżka audio E-AC3 (Dolby Digital+, bitrate 96 kb/s). "Sprawdzam TV" dostępny jest na 28. pozycji LCN w odbiornikach.

Jeżeli poprawnie odbieramy wideo i audio na w/w kanale, to możemy być niemal pewni, że nasz odbiornik telewizyjny (telewizor, set-top-box...) będzie bezproblemowo odbierał kanały naziemnej telewizji cyfrowej po zmianach, które nastąpią w 2022.

Pamiętajmy, że ten test na chwilę obecną weryfikuje tylko możliwość zdekodowania strumieni elementarnych kanału (czyli czy odbiornik ma zaimplementowane docelowe kodeki audio i wideo). Na chwilę obecną MUX-3 nadal nadawany jest w DVB-T, więc kompatybilności demodulatora DVB-T2 na nim nie sprawdzimy. Do tego trzeba skorzystać z multipleksów nadawanych w DVB-T2, między innymi z ogólnopolskiego multipleksu MUX-5. Parametry techniczne multipleksów DVB-T2 można znalaleźć za pomocą aplikacji Lokalizatora nadajników DVB-T2.

źródło: sat-charts.eu
Sprawdzam TV na MUX-3. Czy twój odbiornik jest gotowy na HEVC?

Pozostałe informacje


Komentarze ():