Nowy wóz Polsat w 4K HDR jeszcze w tym roku

Nowy wóz Polsat w 4K HDR jeszcze w tym rokuJeszcze w tym roku do floty produkcyjnej Telewizji Polsat dołączy ekologiczny najnowocześniejszy na świecie wóz transmisyjny, który będzie wykorzystywał technologie IP do produkcji i przesyłu sygnału w niesamowitej jakości 4K HDR.

Wóz transmisyjny, który powstał na specjalne zamówienie Telewizji Polsat, wykorzystuje najnowocześniejsze światowe technologie. Główne elementy systemu będą oparte na rozwiązaniach IT i światłowodowych. Dodatkowo będzie zużywał mniej energii niż obecne wozy transmisyjne, co będzie miało korzystny wpływ na środowisko naturalne.

- Telewizja Polsat rozpoczyna proces transformacji swojej obecnej floty wozów transmisyjnych, której celem jest rozwój systemów produkcyjnych w stronę technologii IP. Będziemy produkować sygnał w jakości Ultra HD, który niesie 4-krotnie więcej informacji niż standardowy obraz HD, dzięki czemu widz będzie w stanie dostrzec znacznie więcej szczegółów. Dodatkowo, technika HDR zapewni jeszcze żywsze kolory i bardziej naturalny obraz - powiedział Andrzej Szymański, dyrektor Pionu Techniki Telewizji Polsat.

- Wóz ten niewątpliwie będzie naszym flagowym środkiem produkcji i transmisji. Ze względu na ilość torów kamerowych i najnowocześniejszą technologię, ale również ze względu na wysoką jakość sygnałów, które będziemy produkować. Wóz będzie wykorzystywany do produkcji największych form realizacyjnych takich jak festiwale, koncerty, a także najbardziej skomplikowane produkcje sportów - przyznaje Szymański.

Pojazd, dzięki uniwersalności zaprojektowanych systemów wizji i dźwięku, umożliwi całkowicie niezależną i samodzielną produkcję zarówno dużych wydarzeń artystycznych, koncertów czy festiwali, jak i najbardziej skomplikowanych imprez sportowych. Realizacja programów będzie możliwa m.in. w formacie TV UHD/HD HDR z dźwiękiem Dolby 5.1.4 Atmos oraz stereofonicznym.

- W najbliższej przyszłości większość telewizji, a już zdecydowanie takie organizacje jak nasza będą wprowadzały produkcję zdalną. Myślimy o tym, aby w niedalekiej przyszłości zbudować centrum produkcyjne, które będzie w stanie za pomocą jednej załogi obsłużyć kilka różnych wydarzeń na przykład sportowych. Jest to bardzo daleko sięgająca optymalizacja - powiedział Andrzej Szymański, dyrektor Pionu Techniki Telewizji Polsat.

- Poprosiliśmy Sony o to, aby poza supertechnologiami wóz zapewniał również wydajne, komfortowe i produktywne środowisko dla załogi i ekipy produkcyjnej. Może to być osiągnięte tylko przez odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni do pracy, wybór materiałów konstrukcyjnych, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i klimatyzacji. Wybrane rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie mają decydującą role w zapewnieniu wysokiej wydajności i jakości pracy załogi - dodaje Marcin Zdanowicz, dyrektor Pionu Realizacji Telewizji Polsat.
 

- Sony jest firmą, której fundamentami są od zawsze nowoczesne technologie. Jesteśmy podekscytowani, że możemy długookresowo pracować z takim klientem jak Polsat, nie tylko ze względu na siłę wzajemnych relacji, ale także ze względu na wspólną wizję zapewniania widzom tego co najlepsze w świecie technologii telewizyjnych - powiedział Hiroshi Kajita, Head of Media Solutions w firmie Sony Professional Europe.

- Nowoczesne systemy telewizyjne wymagają bardzo sprawnego zarządzania. Nasza decyzja to użycie Sony LEO jako orkiestratora i Sony LSM jako systemu zarządzającego routingiem sygnałów wizyjnych - zdradza Karol Sulej, Live Production Solutions Consulting Architect Sony Professional.

Będzie to całkowicie samodzielny wóz transmisyjny, który dzięki wykorzystywaniu technologii IP (internetowych), będzie stanowił również krok w stronę możliwości odejścia od przesyłu satelitarnego.

Oprócz samego wozu, Polsat będzie wykorzystywał również:

- 14 kamer i torów kamerowych Sony HDC-3500 i HDC-5500 UHD HDR uzupełnionych o kamery POV i kamery bezprzewodowe Sony HDC-P50.
- mikser wizyjny Sony XVS-9000 pracujący w środowisku IP.
- obiektywy Fujinon, w tym typu box, którego maksymalne zbliżenie to 107x
- system zarządzania Sony LEO/LSM

Wóz wyposażony jest w cztery serwery powtórkowe umożliwiające realizację siedmiu niezależnych powtórek jednocześnie. Mogą w nim pracować dwie reżyserki, co pozwala na jednoczesną produkcję dwóch różnych programów w formatach UHD/HD HDR. Wóz ma zacząć pracować dla Polsatu jeszcze w tym roku.

źródło: Sony
Nowy wóz Polsat w 4K HDR jeszcze w tym roku

Pozostałe informacje


Komentarze ():