MUX-4: Polsat News HD w HEVC z poprawkami

MUX-4: Polsat News HD w HEVC z poprawkamiPo licznych zgłoszeniach dotyczących problemów z odbiorem kanału Polsat News HD w HEVC na MUX-4, skorygowano parametry emisji tej stacji.

1 lipca 2021 nastąpiły zmiany na MUX-4 (TV Mobilna). Polsat News SD został zaszyfrowany w systemie Irdeto 3. Dodatkowo do multipleksu dodano bezpłatną wersję Polsatu News HD, ale tym razem kompresowaną w HEVC (H.265). Wybrane ustawienia kodeka wideo powodowały jednak problemy z odbiorem tej stacji.
 

Polsat News HD nadawany był w rozdzielczości 1920x540, z klatkażem 50fps, w profilu HEVC Main 10@L4.0 z 10 bitową głębią kolorów. Większość odbiorników (telewizory, set-top-boxy) miały problem z poprawnym odbiorem tej stacji. Wideo kanału przycinało co kilka sekund, a audio było przesunięte względem obrazu.

Kilka dni później zdecydowano się na poprawę ustawień kodera. Teraz Polsat News HD nadawany jest w pełnej rozdzielczości 1920x1080 i z 25 klatkami na sekundę. Poprawiło to odbiór stacji na większości urządzeń. Niektóre odbiorniki nadal mają problem z odbiorem tego kanału, a to prawdopodobnie z powodu dalszego wykorzystywania 10 bitowej głębi kolorów.

źródło: sat-charts.eu
MUX-4: Polsat News HD w HEVC z poprawkami

Pozostałe informacje


Komentarze ():