EBU wdraża BISS-CA

EBU wdraża BISS-CAEuropejska Unia Nadawców (EBU) planuje wdrożyć system dostępu warunkowego BISS-CA do końca 2021 roku.

Europejska Unia Nadawców planuje szyfrować przekazy kontrybucyjne (m.in. z satelitarnych wozów DSNG) korzystając z nowego systemu dostępu warunkowego BISS-CA. Nowy system ma zwiększyć bezpieczeństwo dystrybucji treści na żywo (koncerty, wydarzenia sportowe) zastępując stary CAS BISS (BISS-E). BISS-CA zamiast pojedynczego, stałego słowa kontrolnego (CW), będzie korzystać z kluczy zmieniających się w czasie trwania transmisji (nowe klucze przesyłane będą standardowo za pomocą zabezpieczonych pakietów ECM). BISS-CA, podobnie jak jego poprzednik, jest systemem bezkartowym.

Więcej: EBU walczy z piractwem BISS na przekazach DSNG

 

Początkowo EBU chciało wdrożyć BISS-CA na szerszą skalę w 2020 roku, jednakże pandemia koronawirusa przedłużyła proces migracji do nowego systemu. Większość nadawców korzystających z sygnałów kontrybucyjnych EBU otrzymało już nowe oprogramowanie do odbiorników ATEME oraz MediaKind (Tandberg/Ericsson).

Testy BISS-CA w transmisjach Eurowizji prowadzone są od 2020 roku. Przekazy szyfrowane nowym systemem pojawiają się regularnie na segmecie EBU na satelicie Eutelsat 7B (7°E). Transmisję taką można rozpoznać po nowym CAID w tablicy CAT - 0x2610 (stary BISS identyfikowany jest jako 0x2600).

źródło: inf. wł. sat-charts.eu
EBU wdraża BISS-CA

Pozostałe informacje


Komentarze ():