DVB-T2: Testy TVP Kultura HD z audio AC-4

DVB-T2: Testy TVP Kultura HD z audio AC-4

Telewizja Polska na testowym multipleksie DVB-T2 (MUX-5) testuje audio w kompresji AC-4. Ścieżka dźwiękowa w tym systemie dostępna jest przy przekazie TVP Kultura HD.

Trzymiesięczny test rozpoczęty przez Telewizję Polską (TVP) wykorzystuje nadajniki w Krakowie i Katowicach, aby dotrzeć do sześciu milionów widzów. Działanie to jest pierwszym etapem przejścia na nowy standard nadawania sygnału telewizyjnego DVB-T2, dający TVP możliwość komercyjnego wykorzystywania technologii dźwięku nowej generacji Dolby AC-4.

Więcej: MUX-5: Telewizja Polska z testami DVB-T2/HEVC w Krakowie i Katowicach


- TVP Kultura HD, flagowy program kulturalny Telewizji Polskiej, który współpracuje z polskim biurem Dolby już od dwóch lat, wdrożył technologię Dolby AC-4. Wybór Dolby AC-4 jest właściwy z wielu powodów, m. in. ze względu na lepszą jakość dźwięku, przystępność, łatwość integracji z istniejącą siecią dystrybucji, wysoki stopień rozpowszechnienia Dolby AC-4 w nowoczesnych odbiornikach telewizyjnych, czy w końcu ze względu na wydajność szerokości pasma w czasie zmiany częstotliwości - mówi Javier. Foncillas, wiceprezes Dolby Europe ds. współpracy komercyjnej.
 

W związku z realokacją pasma 700 MHz na internet mobilny, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w Polsce (KRRiT) zobowiązała nadawców naziemnej telewizji cyfrowej do przejścia na standard DVB-T2 do czerwca 2022 roku. Dla TVP był to impuls do przyjęcia i wprowadzenia nowych technologii.

Telewizja Polska rozpoczęła wewnętrzne testy od eksperymentalnej, immersyjnej produkcji dźwięku w trakcie towarzyskiego meczu Polska-Litwa przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2018 roku oraz testów emisji Dolby AC-4. Ponadto, Dolby Poland we Wrocławiu, TVP oraz Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej, przeprowadziły testy interoperacyjności na szerokiej gamie telewizorów dostępnych na polskim rynku. Dolby współpracowało także z francuskimi specjalistami od kompresji wideo, ATEME, w celu uruchomienia niezbędnych funkcjonalności w procesie nadawania sygnału TVP Kultura HD z wykorzystaniem kodera ATEME TITAN Live.

Ponad 70 proc. telewizorów UHDTV, które zostały dostarczone do Europy od początku 2020 roku, posiada możliwość dekodowania Dolby AC-4. Dzięki temu nadawcy, tacy jak TVP, mają możliwość wprowadzania nowych, innowacyjnych usług. Technologia Dolby AC-4 zapewnia dwukrotnie większą wydajność w zakresie kodowania dźwięku w porównaniu do kodeków poprzednich generacji oraz oferuje immersyjny dźwięk Dolby Atmos, opcje dające większą dostępność, takie jak poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej.

Nie są to pierwsze testy kodeka Dolby AC-4 w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. W 2017 roku podobny eksperymentalny przekaz dostępny był na lokalnym multipleksie MUX-TVS.

Więcej: Test dźwięku AC-4 na multipleksie lokalnym TVS


źródło: sat-charts.eu / Dolby
DVB-T2: Testy TVP Kultura HD z audio AC-4

Pozostałe informacje


Komentarze ():