Eksperymentalny multipleks Cyfrowego Polsatu w DVB-T2 (parametry techniczne)

Eksperymentalny multipleks Cyfrowego Polsatu w DVB-T2 (parametry techniczne)24 lutego 2020 roku Cyfrowy Polsat przełączył do standardu DVB-T2 transmisję swojego eksperymentalnego multipleksu naziemnego z nadajnika Poznań/Śrem. Jakie są dokładne parametry tego multipleksu? Czy testy zostaną rozszerzone o inne miasta?

Aktualnie w ramach testowego multipleksu Cyfrowego Polsatu nadawane są dwa kanały w wysokiej rozdzielczości: Polsat News HD (w kompresji H.264 - MPEG-4 część 10) oraz Polsat Film HD (w H.264 - HEVC).

Z obiektów:
Gdańsk / Chwaszczyno

Katowice / Kosztowy

Warszawa / PKiNmultipleks nadal nadawany jest w standardzie DVB-T.

Z kolei z nadajnika Poznań / Śrem przekaz został przełączony do DVB-T2.
 

Całkowita przepływność multipleksu Cyfrowego Polsatu w DVB-T to 16,08 Mb/s. Nadawca korzysta z modulacji 16-QAM, 8k nośnych, FEC 2/3 oraz GI 1/32.

Inaczej wygląda sprawa z tym samym multipleksem w standardzie DVB-T2. W tym przypadku bitrate wynosi 22,6 Mb/s przy modulacji 16-QAM, FEC 3/4, GI 1/128, 32k nośnych. Do testu wybrano pilot pattern 7 (PP7), który sprawia, że sygnał jest mniej odporny na efekt Dopplera, jednocześnie zwiększa użyteczny bitrate multipleksu.

Czy testy Polsatu w DVB-T2 zostaną wkrótce rozszerzone o kolejne miasta?

- Jeśli natomiast chodzi o testy - prowadzimy je w różnych obszarach, na pewno chcemy je maksymalnie efektywnie wykorzystać, natomiast aktualnie nie mam informacji co do ewentualnego rozszerzenia testów DVB-T2 - przekazała serwisowi sat-charts.eu Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Przypomnijmy, że wcześniej nadawca zapowiadał przełączenie testowego multipleksu z DVB-T do DVB-T2. Wydaje się to tylko kwestią czasu, kiedy zmiana ta zostanie wprowadzona z pozostałych obiektów nadawczych.

źródło: sat-charts.eu
Eksperymentalny multipleks Cyfrowego Polsatu w DVB-T2 (parametry techniczne)

Pozostałe informacje


Komentarze ():