Polsat Film HD już w naziemnej telewizji cyfrowej (parametry)

Polsat Film HD już w naziemnej telewizji cyfrowej (parametry)24 lutego, kilka minut po godzinie 12:00, do eksperymentalnego, naziemnego multipleksu Cyfrowego Polsatu dodano bezpłatny przekaz Polsatu Film HD.

Polsat Film HD na eksperymentalnym multipleksie Cyfrowego Polsatu (MUX-CP) w ramach naziemnej telewizji cyfrowej nadawany jest w kompresji HEVC (H.265). Odbiór tego kanału możliwy jest jedynie dla nowym sprzęcie posiadającym odpowiedni dekoder wideo.

Widzowie posiadający starszy sprzęt, dekodujący jedynie MPEG-2 i MPEG-4 (AVC, H.264) kanał wyszukają, jednakże będą nie będą mogli go oglądać - dostępny będzie jedynie dźwięk.

Polsat Film dostępny jest na LCN 82. Kanał nadawany jest z bitrate ~6,8 Mb/s i w rozdzielczości 1920x540 pikseli. Do kanału dołączona jest standardowa ścieżka audio MPEG oraz ścieżka Dolby Digital (AC3).


 Przypomnijmy, że w 2015 testy kompresji HEVC w ramach naziemnej telewizji cyfrowej przeprowadziła telewizja TVN. Wówczas do testowego multipleksu w Warszawie dołączono TVN HD i TVN SD w HEVC. Również w tym samym roku Telewizja Polska eksperymentowała z HEVC w ramach telewizji naziemnej. Działo się to w związku z testami emisji kanału 4K w DVB-T2.

Więcej: Raport: testy Ultra HD w DVB-T2/HEVC, odbiór testowego multipleksu (foto)

Multipleks Cyfrowego Polsatu dostępny jest z następujących lokalizacji:

Nadajnik Poznań / Śrem (k. 28)

Gdańsk / Chwaszczyno (k. 22)

Katowice / Kosztowy (k. 40)

Warszawa / PKiN (k. 45)Przypomnijmy, że do 2022 roku Polska ma przejść ostatecznie na nadawanie w standardzie DVB-T2 z kompresją HEVC. Dla niektórych widzów będzie się to wiązało z koniecznością wymiany sprzętu. Możliwość poprawnego odbioru kanału Polsat Film HD z multipleksu Cyfrowego Polsatu oznacza, że nasz odbiornik będzie mógł teoretycznie zostać wykorzystany do odbioru telewizji naziemnej po przejściu na nadawanie za pomocą nowego kodeka.

źródło: sat-charts.eu
Polsat Film HD już w naziemnej telewizji cyfrowej (parametry)

Pozostałe informacje


Komentarze ():