Telegazeta skończyła 30 lat (wideo)

Telegazeta skończyła 30 lat (wideo)29 grudnia 2018 roku minęło 30 lat od uruchomienia w Polsce pierwszego, regularnego serwisu teletekstu - Telegazety.

Teletekst jest cyfrowym systemem przesyłania dodatkowych informacji przy kanale telewizyjnym w formie stron tekstowych, numerowanych zwykle od 100 do 899. W telewizji analogowej dane teletekstu umieszczano w okresie wygaszania pionowego sygnału wideo na wybranym przez nadawcę zestawie początkowych 15 linii obu półobrazów. W telewizji cyfrowej usługa teletekstu przesyłana jest w postaci oddzielnego podstrumienia (PID danych) w strumieniu transportowym.

Pierwsze emisje teletekstowe uruchomiła w 1974 roku brytyjska telewizja BBC. Serwis nosił nazwę Ceefax.
 

Telegazeta, bo taką nazwę nosi marka teletekstu Telewizji Polskiej, w ramach oddzielnej usługi telewizynej została uruchomiona 29 grudnia 1988 roku. Wcześniej próbne emisje były prowadzone przez OBRTT (Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Techniki Telewizyjnej) i prezentowane m.in. w 1980 roku podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Oczywiście Telegazeta w dobie szerokopasmowego internetu czasy świetności ma dawno za sobą, mimo to jest ciągle używana przez widzów.

W 1989 niewiele telewizorów w Polsce dysponowało w wbudowany dekoder teletekstu - początkowo bogatsi widzowie dokupowali zewnętrzny dekoder by móc korzystać z tej usługi.

Wielki rozwój polskej Telegazety dokonał się w latach 90-tych XX wieku. Wówczas Telegazeta była "oknem na świat" oraz namiastką internetu. Dodatkowo poprzez teletekst zaczęto również oferować usługę napisów ekranowych - dla osób niesłyszących i niedosłyszących (strona "777").



Warto przypomnieć, że w latach 2001-2002 w Telegazecie TVP 2 publikowano również stronę z informacjami dotyczącymi telewizji satelitarnej (nowości, zmiany na satelitach).

Aktualnie Telegazeta jest wciąż popularnym nośnikiem informacji i reklamy, w szczególności wśród osób starszych.

źródło: sat-charts.eu
Telegazeta skończyła 30 lat (wideo)

Pozostałe informacje


Komentarze ():