TVP Sport HD i TVP Rozrywka już na MUX-8. Jaka jakość?

TVP Sport HD i TVP Rozrywka już na MUX-8. Jaka jakość?Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami 22 grudnia 2018 na multipleksie 8 naziemnej telewizji cyfrowej uruchomiono przekaz kanałów TVP Sport HD oraz TVP Rozrywka.

Kanały uruchomiono koło godziny 0:55 w nocy 22 grudnia. Obie stacje nadawane są w kompresji AVC (MPEG-4, H.264). Do TVP Rozrywka, oprócz ścieżki dźwiękowej MPEG, dołączona jest również ścieżka E-AC3.

Do przekazu obu kanałów dodano również ścieżki napisów DVB oraz PID hbbtv - telewizji hybrydowej. Na chwilę obecną TVP Rozrywka emitowana jest z nieprawidłową flagą WSS - emisja materiałów nagranych natywnie w 16:9 jest ściśnięta do 4:3.
 

Średni bitrate wideo TVP Sport HD to ok. 5,5 Mb/s (zmiana od 4,1 do 6,3 Mb/s). Z kolei bitrate wideo dla TVP Rozrywka zmienia się od 1,9 do 3,6 Mb/s.


Przepływność MUX-8


TVP Sport HD melduje się z LCN 36 (wersja SD z MUX-3 to LCN 32), a TVP Rozrywka dostała LCN 37 (kanał kiedy jeszcze był emitowany na MUX-3 miał LCN 33).

Co ciekawe według decyzji rezerwacyjnej dubel TVP Sport emitowany w MUX-3 będzie dostępny tam jeszcze przez miesiąc.

(...) W przypadku gdy dojdzie do zawarcia umowy o dostępie do multipleksu na skutek przedmiotowego wniosku Telewizji Polskiej S.A., programy, o których mowa powyżej nie mogą być rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX 1-MUX 3 w okresie nie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozprowadzania tych programów w multipleksie MUX 8. (...)

W takim przypadku w miejscu TVP Sport SD na MUX-3 pojawi się inny kanał Telewizji Polskiej lub zwolnione miejsce posłuży do podniesienia jednego z kanałów SD do wersji HD.

Jak odebrać MUX-8?

Nadajniki z których nadawany jest MUX-8 można znaleźć za pomocą Lokalizatora nadajników DVB-T. Alternatywnie odpowiednią częstotliwość można wyszukać na liście nadajników MUX-8.

źródło: sat-charts.eu / KRRiT
TVP Sport HD i TVP Rozrywka już na MUX-8. Jaka jakość?

Pozostałe informacje


Komentarze ():