Jakim sposobem zabezpieczane są transmisje?

Jakim sposobem zabezpieczane są transmisje? Co mogą zrobić nadawcy aby utrudnić życie feedhunterom?

Nadawcy nie za bardzo chcą by ich dosyły były podglądane przez nieupoważnionych do tego widzów. Stosują, więc przeróżne metody by zablokować nieautoryzowany odbiór.

Zacznijmy najpierw od standardu i modulacji. Do 2006 roku wykorzystywano przede wszystkim DVB-S i QPSK. Co by nie mówić nadawcy nie mieli zbytnio innego wyboru. Upowszechnienie się standardu DVB-S2 oraz modulacji 8PSK doprowadziło do częstszego wykorzystywania takiej kombinacji głównie przy realizacji dosyłów HD. Pionierem w wykorzystywaniu DVB-S2/8PSK jest EBU - Europejska Unia Nadawcza. Często można zauważyć feedy w standardowej rozdzielczości a jednak realizowane w DVB-S2/8PSK (8PSK jest efektywniejsze) - w tym lubuje się właśnie EBU. Wyżej wymieniona kombinacja przy wykorzystywaniu niskiego SR i małej anteny (+ słabego LNB) na nieprofesjonalnym odbiorniku tv sat sprawiała problemy z odbiorem sygnału. Sukces dla nadawcy! Choć teraz się to zmienia i złapanie syganłu DVB-S2/8PSK z SR nawet, powiedzmy, 1232 nie sprawia zbyt dużo problemów.

No to dobrze, mamy już już sygnał, udało nam się obejść DVB-S2/8PSK/niski SR. Jednakże pojawił się kolejny problem! MPEG 4:2:2! Nie mamy obrazu, tak więc czym jest to 4:2:2? Jest to stosunek próbkowania koloru - luminacja jest wówczas próbkowana 2 razy częściej niż sygnały różnicowe koloru. Co to daje? Dzięki temu mamy lepiej odwzorowane kolory, nieco ostrzejszy obraz, po prostu - profesjonalna jakość. 4:2:2 pozwala zachować niezmienioną jakość po kilkakrotnym enkodowaniu sygnału, kopiowaniu, montażu, ogolnie w sam raz do stosowania w postprodukcji. Poza tym jest to skuteczny sposób na zablokowanie podglądu dla zwykłych widzów. Komercyjnie nie mamy wielu odbiorników radzących sobie z samplingiem 4:2:2. Z nielicznych są to produkty QualiTV (jednakże bez DVB-S2!) i Az-Boxy. Zostają nam także karty DVB-S/DVB-S2 do komputerów. W końcu uzyskanie obrazu nie zależy tutaj od zastosowanego hardware lecz kodeków.

Najprostszym sposobem na pozbawienie wglądu w transmisje jest niewątpliwie szyfrowanie. Powstało kilka systemów używanych wyłącznie w celu zabezpieczania dosyłów. Najbardziej używanym jest BISS - Basic Interoperable Scrambling System. Został on opracowany w 2000 roku przez EBU. System ten jest niczym innym niż zwyczajnym słowem kontrolnym wykorzystywanym w algorytmie DVB-CSA. Dla jednokrotnej transmisji sprawdza się wyśmienicie. Weźmy na przykład transmisję z meczu która trwa około 3 godziny (1,5 h sama transmisja + reszta, powiedzmy, na konfigurację sprzętu w stacji downlinkowej i przesył dodatkowych materiałów wideo, np. wywiadów z piłkarzami). W ciągu tak krótkiego czasu nie uda nam się odnaleźć wykorzystywanego klucza metodą brute-force (jest to 281474976710656 możliwości). Chyba, że mamy szczęście. Klucze do przekazów są podawane stacjom downlinkowym z wyprzedzeniem (m.in telefonicznie, e-mailem, na stronie internetowej). Niekiedy wykorzystywane są algorytmy które generują klucz dla danego dnia, wówczas stacja nadawcza i odbiorcza zna go od razu. Z innych systemów warto wymienić RAS. Jest to system opracowany przez Tandberg Television. Zasada działania jest podobna do BISSu, jednakże do zdekodowania strumienia potrzebny jest dedykowany odbiornik od Tandberga. Niekiedy możemy spotkać się również z systemami NTL 2000 i Compel (szczególnie przekazy z wyścigów konnych). Cechą wspólną wszystkich wymienionych wyżej systemów jest to, że nie wykorzystują one karty-klucza, którą wkłada się do dekodera.

Aby stosunkowo łatwo utrudnić odbiór dosyłu realizator może nadawać pustą tablicę PAT - wówczas odbiornik nie wyszuka żadnego kanału. Nadawcy stosują także trik ze zmianą częstoliwości. Na przykład 5 minut przed rozpoczęciem meczu zmieniane są parametry odbioru - musimy szukać wtedy ich od nowa. Dzisiaj jednak za sprawą łatwodostępnych narzędzi do analizy strumienia transportowego bez problemu możemu znaleźć PIDy, wówczas gdy mamy pustą tablicę PAT. Coraz bardziej usprawniany blindscan pomoże nam pokonać trik ze zmianą czestotliwości.

 

0

Pozostałe informacje


Komentarze ():