Kanały TVP i Michał Winnicki Entertainment od jutra w litewskim DVB-T 5.00/52
Kanały TVP i Michał Winnicki Entertainment od jutra w litewskim DVB-T

Kanały TVP i Michał Winnicki Entertainment od jutra w litewskim DVB-T 9 maja 2018 roku na Litwie uruchomiony ma zostać przekaz 5 polskich kanałów w ramach bezpłatnej naziemnej cyfrowej telewizji.

Jak poinformowała we wtorek polska placówka dyplomatyczna Litwie, w dniu 9 maja w godz. 10.00-11.00 Ambasador RP w Wilnie Urszula Doroszewska weźmie udział w inauguracji nadawania polskiej TV na Litwie, która będzie miała miejsce na wieży TV w Wilnie. W uroczystości udział weźmie także premier Litwy Saulius Skvernelis.

W ramach polskiego multipleksu dostępne będą 3 kanały Telewizji Polskiej: TVP Info, TVP Historia i TVP Polonia oraz 2 kanały od firmy Michał Winnicki Entertaiment: lokalne wersje Power TV i Nuta.tv.

Odbiorcami polskich kanałów telewizyjnych będą mieszkańcy Wilna, rejonów wileńskiego, solecznickiego i święciańskiego.
 

Kanały mają być dostępne na multipleksie w standardzie DVB-T i ich odbiór będzie wymagał tylko ponownego przeskanowania pasma UHF.

O tym, że już w maju tego roku planowane jest rozpoczęcie transmisji 5 polskich kanałów dla mieszkańców Litwy Południowo-Wschodniej, poinformował w marcu premier Litwy Saulius Skvernelis podczas spotkania w Wilnie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Szef polskiego rządu powiedział wtedy, że "przetarg już dobiega końca i mamy nadzieję, że już od maja takie ważne programy jak TVP Historia czy TVP Info będą odbierane w domach Polaków, mieszkających na Litwie".

Zabiegi o retransmisję kanałów Telewizji Polskiej na Wileńszczyźnie trwały już od wielu lat. Do tej pory mieszkańcy tego regionu mieli możliwość odbierania tylko TVP Polonia w ramach multipleksu operatora Teo (aktualnie Telia).

Frakcja Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) w parlamencie litewskim, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zwróciła się w czerwcu ubiegłego roku do premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa i prezesa Zarządu Telewizji Polskiej - Jacka Kurskiego z prośbą o retransmisję na Litwie kanałów Telewizji Polskiej. Jak podkreślano, polska telewizja dla polskiej społeczności na Litwie jest ważnym elementem zachowania kultury języka i tożsamości narodowej.

źródło: sat-charts.eu / L24.lt
Kanały TVP i Michał Winnicki Entertainment od jutra w litewskim DVB-T

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:35
Eliminacje UEFA Euro 2020
23:00
Paszporty Paragwaju
TVP 2
20:05
Pan i pani Killer
21:55
Dzikie historie
Polsat
20:00
W rytmie serca
21:05
Kabaret na żywo
23:10
A więc wojna
TVN
20:00
MasterChef Junior 4
21:35
Iron Man III