EmiTel: awaria zegara wzorca czasu rzeczywistego przyczyną problemów z odbiorem telewizji naziemnej

EmiTel: awaria zegara wzorca czasu rzeczywistego przyczyną problemów z odbiorem telewizji naziemnejW dniu 3 maja br., w godzinach wieczornych pojawiły się problemy techniczne w odbiorze telewizji naziemnej na niektórych obszarach kraju. Przyczyną była awaria jednego z urządzeń sieciowych. Specjaliści Emitel szybko zdiagnozowali problem i po przełączeniu na urządzenie zapasowe problem z odbiorem sygnału został wyeliminowany.

W wyniku awarii, w zależności od lokalizacji, odbiorcy kanałów telewizji naziemnej mogli doświadczać chwilowych zakłóceń, np. ?zamrażania obrazu? lub w skrajnych przypadkach całkowitego braku obrazu telewizyjnego. Przyczyną problemów była bardzo rzadko spotykana awaria zegara wzorca czasu rzeczywistego (tzw. zegara atomowego). W efekcie, w godzinach pomiędzy 19:16 a 20:34, pojawiały się zakłócenia sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej na obszarach tzw. emisji jednoczęstotliwościowych (obszary, w których emisja celem zapewnienia jak największego pokrycia sygnałem prowadzona jest więcej niż z jednego obiektu nadawczego). Zdarzenie dotyczyło emisji trzech multipleksów cyfrowych: MUX1, MUX2 oraz MUX3. Z uwagi na strukturę sieci nadawczej, zakłócenia w multipleksach 1 i 2 dotyczyły głównie części obszaru Warszawy i okolic. W przypadku multipleksu 3, którego struktura sieci jest bardziej złożona, zakłócenia miały miejsce również w innych obszarach Polski. Na emisję programów MUX8 awaria nie miała wpływu.
 

Problem został wykryty przez Centrum Zarządzania Siecią Emitel natychmiast po wystąpieniu pierwszych zakłóceń. Pracownicy służb technicznych Emitel pełniący 24-godzinny dyżur przystąpili do diagnozowania przyczyn tego zdarzenia. Od pierwszych minut wystąpienia zakłóceń służby techniczne Emitel pozostawały w kontakcie ze wszystkimi nadawcami, w tym służbami technicznymi Telewizji Polskiej S.A. W późnych godzinach nocnych, w uzgodnieniu z nadawcami, przeprowadzona została zmiana konfiguracji i podłączenia rezerwowego źródła zegara czasu rzeczywistego odtwarzając rezerwę dla obecnie pracującego wzorca.

-Należy zwrócić uwagę, że awarie wzorca atomowego to zdarzenia bardzo rzadkie, a jednocześnie trudne do wykrycia. Szybka i bezbłędna analiza pozwoliła inżynierom Emitel na identyfikację przyczyn awarii i przełączenie synchronizacji sieci na źródło rezerwowe. Za wszelkie niedogodności spowodowane awarią serdecznie przepraszamy naszych klientów oraz widzów w Polsce ? powiedział Jerzy Godek, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Techniki Emitel S.A.

Od godziny 20:34 wczorajszego wieczoru wszystkie emisje multipleksów cyfrowych realizowane są bez żadnych zakłóceń. Ewentualne problemy w odbiorze multipleksów - jeżeli obecnie występują - nie leżą po stronie Emitel i mogą wynikać np. z nieodpowiednich instalacji antenowych.

źródło: Emitel
EmiTel: awaria zegara wzorca czasu rzeczywistego przyczyną problemów z odbiorem telewizji naziemnej

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:10
Pogoda
20:15
Alarm!
20:35
La Bandida
21:30
Sanatorium miłości 2
22:35
To był lipiec 1945
23:40
Śmiertelnie niebezpieczna
TVP 2
20:05
Zgadnij kto
22:00
Zemsta o jasnych oczach 1
23:55
U Pana Boga za miedzą
Polsat
20:00
Bad Boys II
23:10
Jutro będzie futro
TVN
20:15
Doradca smaku 12
20:20
Milionerzy
21:01
COVID-19: Świat w zagrożeniu
22:40
Pitch Black