nc+ będzie testowała kanały w kompresji HEVC?

nc+ będzie testowała kanały w kompresji HEVC?
Na jednym z transponderów wynajmowanych przez platformę nc+ pojawiły się dwa puste serwisy identyfikowane jako kanały nadawane w kompresji HEVC. Czy nc+ będzie testowała nową kompresję wideo na swoim multipleksie?

Testy pojawiły się na transponderze nr 3 satelity Eutelsat Hot Bird 13C (13°E), z którego wczoraj nc+ wyłączyła ostatnie regularne przekaz kanałów telewizyjnych. Wszystko wskazuje na to, że wolny transponder wykorzysta do testów nowych usług z wykorzystaniem nowych technologii. Jedną z nich może być nowa kompresja wideo HEVC.

W godzinach wieczornych 6 września 2017 roku na wspomnianym transponderze pojawiły się dwa serwisy, które zgłaszają się bez identyfikatora. Nie mają również przypisanych PIDów wideo oraz audio, a o ich obecności w strumieniu świadczą wyłącznie wpisy w tablicach PAT oraz NIT.
 

Co ciekawe oba kanały w service_list_descriptorze przesyłanym w tablicy NIT mają ustawiony typ serwisu na wartość 0x1F.Wartość ta zgodnie z specyfikacją ETSI wskazuje na usługę wideo nadawaną z pomocą kompresji HEVC. Całkiem możliwe, że mogą to być testy usług 4K (Ultra HD), które zazwyczaj kompresowane są za pomocą HEVC (H.265). Zapewne o tym przekonamy się wkrótce, gdy nadawca dołączy wymagane strumienie wideo i audio do obu kanałów.

Co ciekawe przy kanałach zgłasza się również identyfikator systemu szyfrowania Nagravision (CAID 0x1884 - karty Cayman).

Przypomnijmy, że w lutym 2016 roku nc+ już przeprowadzała pierwsze testy HEVC/Ultra HD.

Więcej: nc+ testuje Ultra HD?


Parametry techniczne przypuszczalnych testów nc+ w HEVC:

Eutelsat Hot Bird 13C (13°E)
11258 MHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK

źródło: sat-charts.eu / satkurier.pl
nc+ będzie testowała kanały w kompresji HEVC?

Pozostałe informacje


Komentarze ():