TBS 2603 - sprzętowy enkoder H.264 i H.265 do zastosowań domowych i profesjonalnych (część 1) - artykuł na sat-charts.eu
TBS 2603 - sprzętowy enkoder H.264 i H.265 do zastosowań domowych i profesjonalnych (część 1)

TBS 2603 - sprzętowy enkoder H.264 i H.265 do zastosowań domowych i profesjonalnych (część 1)Tym razem od chińskiego producenta TBS do testów otrzymaliśmy urządzenie służące nie tylko do odbierania sygnałów, ale też do ich nadawania. Zapraszamy do przeczytania krótkiej recenzji TBS 2603 - enkodera sygnału HDMI do strumienia AVC lub HEVC do dalszego przesłania np. w sieci lokalnej. Artykuł z powodu swojej objętości został podzielony na dwie części. Zapraszamy do przeczytania części pierwszej.

W ostatnich opublikowanych przez nas testach produktów TBS zajmowaliśmy się różnymi modelami kart służących do odbioru sygnałów w różnych standardach. Zaczynając od TBS 5925, będącym semi-profesjonalnym odbiornikiem DVB-S2 (w sam raz dla DXerów!), kończąc na multistandardowych TBS 6522 oraz TBS 5520SE (wspierające w podstawowym zakresie DVB-S2X!). W międzyczasie zwróciliśmy uwagę na sprzęt pozwalający strumieniować wcześniej odebrane multipleksy satelitarne w sieci, ale bez ich jakiegokolwiek transkodowania (chodzi o urządzenia MOI i MOI+).

Tym razem TBS (Shenzhen Tenow Technology) do testów przesłał urządzenie o zupełnie innym przeznaczeniu. Zamiast urządzenia odbiorczego mamy urządzenie typowo nadawcze. Dokładniej mówiąc chodzi o TBS 2603 - enkoder audio-wideo sygnału z wejścia HDMI do strumienia skompresowanego AVC (H.264) oraz HEVC (H.265).

Czym jest enkoder w technologii telewizyjnej?

Enkoder (lub koder) jest jednym z podstawowych urządzeń w technice telewizyjnej wykorzystywany do konwersji sygnałów. Odbiera on na wejściu sygnał wideo nadawany w jednym ze standardów lub interfejsów i podaje na go wyjście w np. innym standardzie lub w tym samym ale z innymi parametrami. Pozwala on na modyfikację sygnału - zmianę parametrów jakościowych (rozdzielczość, przepływność bitowa, struktura GOP...), dodanie dodatkowych komponentów (np. ścieżek audio), wstawienie w obszar obrazu dodatkowych elementów graficznych (np. logo). Taki sygnał wyjściowy trafić może dalej do multipleksera, który pozwoli na utworzenie pełnego multipleksu (strumienia transportowego).

W zastosowaniach profesjonalnych korzysta się głównie z enkoderów odbierających sygnał z interfejsu SDI (ang. Serial Digital Interface, nieskompresowany sygnał produkcyjny o najwyższej jakości), które następnie zwracają sygnał ASI z treścią zakodowaną za pomocą popularnych kodeków wideo (H.262, H.264, H.265) i audio (MPEG-1, AAC). Są to między innymi enkodery kontrybucyjne (wykorzystywane np. w wozach DSNG) lub dystrybucyjne (potrzebne przy tworzeniu multipleksów DTH).

Oczywiście mnogość interfejsów wideo spowodowała powstanie enkoderów wspierających na wejściu także inne standardy np. analogowy CVBS czy szeroko wykorzystywany cyfrowy interfejs HDMI. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywają także enkodery odbierające sygnał IP za pomocą interfejsu ethernet.

TBS 2603 - pierwsze wrażenie

Enkoder zapakowany jest solidnie w kartonowe, dwupoziomowe pudełko z logiem TBS. Sprzęt w porównaniu do kart PCI-E oraz odbiorników na USB tego samego producenta jest wyraźnie cięższy.



Oprócz TBS 2603 w pudełku znajdziemy zasilacz, kabel HDMI oraz elementy pozwalające na zamontowanie enkodera w serwerowni. Oprócz tego producent dorzuca małą karteczkę z opisem dotyczącym pierwszego uruchomienia urządzenia (konfiguracja sieci). Z niej dowiadujemy się również, że ze strony internetowej producenta (www.tbsdtv.com) pobrać można instrukcję obsługi (w formacie PDF) oraz nową wersję oprogramowania.

Z tyłu enkodera umieszczono gniazdo zasilania (12V). Z przodu mamy natomiast złącze ethernetowe (służące do sterowania urządzeniem oraz będące wyjściem dla zakodowanego sygnału AV), wejście HDMI (wersja 1.3a), diodę LED informującą czy urządzenie jest podłączone do zasilania oraz przycisk resetu.



Zaczynamy pracÄ™ z TBS 2603

Aby rozpocząć korzystanie z enkodera wystarczy podłączyć do wejścia HDMI sygnał AV z dowolnego źródła (np. z komputera czy z odbiornika satelitarnego). Następnie enkoder za pomocą kabla ethernetowego podłączyć należy do lokalnego routera lub bezpośrednio do karty sieciowej komputera z którego korzystamy. Ostatnim krokiem jest oczywiście podłączenie urządzenia do zasilania. Po tym ostatnim kroku dioda LED powinna zaświecić się na czerwono, a standardowe diody znajdujące się przy porcie ethernet powinny sygnalizować, że prowadzona jest transmisja danych.

Domyślny adres dostępowy do panelu webowego służącego do sterowania urządzeniem to 192.168.1.168. Użytkownik i hasło służące do zalogowania się do panelu to root. Oczywiście dane dostępowe można następnie zmienić.
 

Upgrade oprogramowania

Jednym z pierwszych kroków, który warto uczynić przed rozpoczęciem strumieniowania, jest aktualizacja oprogramowania dostępnego na urządzeniu. Enkoder, który dostaliśmy, miał wstępnie zainstalowaną wersję sygnowaną jako 1.0.73. Najnowsza wersja firmware, która była dostępna podczas pisania niniejszego artykułu to 1.0.85. Pobrać ją można pod tym adresem.



W naszym przypadku przed rozpoczęciem upgrade'u włączono strumieniowanie w trybie multicast. Podczas aktualizacji enkoder cały czas pracował - poprawnie generował strumień wideo i audio ani razu nie zrywając transmisji. Cały proces wgrywania nowego oprogramowania trwał ok. 2 minut.



Resetowanie ustawień

Niekiedy może wystąpić potrzeba zresetowania urządzenia do ustawień fabrycznych (np. gdy zapomnimy jakie ustawiliśmy hasło dostępowe). Dokonuje się tego za pomocą wciśnięcia i przytrzymania przez 10 sekund przycisku "Reset" z przodu obudowy enkodera. Po tej procedurze urządzenie powinno uruchomić się ponownie z domyślnymi ustawieniami, zdefiniowanymi wcześniej przez producenta.

Specyfikacja techniczna urzÄ…dzenia

Na zakończenie pierwszej części recenzji TBS 2603 publikujemy jego specyfikację uzyskaną od producenta.



Wymiary: 110,5 x 70 mm (długość x wysokość)
Maksymalny pobór energii: 6 W.

Koder wideo:

Sygnał źródłowy: 1x HDMI (1.3a);
Obsługiwane rozdzielczości HDMI: 1920x1080/1680x1050/1280x720/1600x1200/960x540/720x576/704x576
Kodery: Profil baseline (H.264 oraz H.265), profil main (tylko H.264), profil high (tylko H.264)
Wyjściowa przepływność bitowa: od 0,8 Mb/s do ~12 Mb/s
Tryby bitrate'u: CBR/VBR
Struktura GOP: IBBP;
Opcje zaawansowane: Usuwanie przeplotu, usuwanie szumu, wyostrzanie obrazu

Koder audio:

Kodery: AAC, MP3;
Częstotliwość próbkowania: Auto;
Przepływności bitowe: 32 kb/s, 48 kb/s, 64 kb/s, 96 kb/s, 128 kb/s, 160kb/s, 192 kb/s, 256 kb/s;

W drugiej części recenzji dowiemy się jak możemy skonfigurować enkoder, do czego można go wykorzystać oraz sprawdzimy czy widoczne są różnice pomiędzy dwoma generacjami koderów wideo (porównanie AVC vs HEVC).

źródło: sat-charts.eu
TBS 2603 - sprzętowy enkoder H.264 i H.265 do zastosowań domowych i profesjonalnych (część 1)

Pozostałe informacje


Komentarze ():