Brak odbioru sygnału satelitarnego - co na to wpływa? - artykuł na sat-charts.eu
Brak odbioru sygnału satelitarnego - co na to wpływa?

  

Brak odbioru sygnału satelitarnego - co na to wpływa? Wiele osób ma problem z odbiorem kanałów nadawanych na częst. 11411 MHz z satelity Hot Bird. Co może być przyczyną?

Od kilku dni docierają do nas informacje od naszych czytelników zaniepokojonych brakiem odbioru jakiegokolwiek sygnału z tp 11 satelity Hot Bird 9 (13°E). W ostatnich dniach transponder ten stał się "strategicznym" dla Cyfry+, gdyż to na nim przekazywane są najnowsze kanały HD produkcji Canal+ Cyfrowego. Cóż jednak z tego faktu gdy wielu abonentów ma problem z jego odbiorem?

Przyjrzyjmy się bliżej parametrom technicznym z jakich nadawany jest multipleks Cyfry+:

Satelita: Hot Bird 9 (13°E)
11411 MHz, Pol. H, SR 27500, FEC 5/6, DVB-S2/8PSK, Pilot: Off (wyłączony), Roll-Off: 0,35

Dla nas najbardziej kluczowymi parametrami które mogą wpłynąć na odbiór danej paczki kanałów są wartości FEC oraz standard DVB + wykorzystana modulacja.

Czym jest FEC? Z angielskiego Forward Error Correction. Jest to metoda korekcji błędów stosowana w transmisjach cyfrowych. Od wartości FEC bardzo często zależy czy będziemy mogli się cieszyć niezakłóconym odbiorem. FEC podawany jest jako ułamek:



Wiedząc jaki FEC jest stosowany przy transmisji możemy w prosty sposób obliczyć ile bitów korekcji (informacja nadmiarowa) wysyła nadawca aby zrekompensować przekłamane bity.



... czyli ...



I tak jak łatwo zauważyć im wartość bliższa zeru tym lepiej dla odbiorcy, gdyż więcej bitów przeznaczanych jest na korekcję (czasza o mniejszej średnicy umożliwi akceptowalny odbiór gdyż proces korekcji spróbuje naprawić to "zostało zgubione"). Jednak nie zawsze opłaca się to nadawcy. Taka informacja nadmiarowa nieco "waży" i zmniejsza użyteczny bit rate strumienia (a to przekłada się np. ma mniejszą ilość kanałów z danej częstotliwości).

Na feralnym transponderze Cyfry+ aby zmieścić wszystkie kanały HD zastosowano FEC o wartości 5/6 (zazwyczaj przy transmisjach MCPC stosowana wartość to 3/4). Niby nic wielkiego, ale w połączeniu z modulacją 8PSK na małych lub niedokładnie ustawionych czaszach skutkuje to niskim sygnałem lub jego brakiem.

 

W sygnale zmodulowanym 8PSK w stosunku do QPSK można przesłać więcej informacji. Każdemu przesunięciu fazy przypisuje się 3 bity (w kolejności kodu Graya), gdy przy QPSK tylko 2. Jeśli coś ma swoje plusy przeważnie ma i minusy: modulacja 8PSK jest mniej odporna na błędy niż QPSK.

Można to zauważyć podglądając diagram konstelacji cyfrowego sygnału. W 8PSK 3-bitowemu słowu odpowiadają przesunięcia co 45 stopni, w QPSK co 90 stopni. Punkty sygnału zaszumionego jeśli nie trafią w "akceptowalny próg błędu" spowodują odczytanie błędnego 3 bitowego słowa. Dlatego wraz ze wzrostem "wydajności" modulacji wzrasta zapotrzebowanie lepszego sygału by osiągnąć wartość BER bliską 10-7 - czyli taką pozbawioną zbyt wielu błędów bitowych, umożliwiającą odbiór bez pikselozy. Dla 8PSK minimalny poziom SNR (signal to noise ratio - poziom sygnału do szumu) to 9,35 dB. Szum może być spowodowany m.in zmianami warunków atmosferycznych (np. zmieniającą się temperaturą - szum termiczny, deszczem).

Warto jeszcze spojrzeć na mapkę wiązki Hot Birda 9, z którego nadawane są kanały HD Cyfry+.



Sygnał na obszarze Polski wzmocniony jest o 51 dBW, gdy wartość na centralną cześć Europy to 53 dBW. Jest to nie zbyt duża różnica, ale także może wpływać (choć nieznacząco) na brak odbioru przy niedokładnej instalacji antenowej.

Jedyną naszą poradą jest "dopieszczenie" ustawionej anteny (chociażby modyfikacja skew, czyli skrętu konwertera). Ewentualnie zostaje zakup większej czaszy (przeważnie w zestawach Cyfra+ dawała abonentom małe anteny ~60 cm, co jeszcze kilka lat temu gdy stosowano przede wszystkim QPSK + FEC 3/4 było wystarczające).

Cyfra+ może jednak w najbliższym czasie zmienić np. parametr FEC, w sytuacji gdy wielu abonentów będzie nadal narzekało na brak lub zły odbiór sygnału. Wówczas nadawca będzie musiał usunąć lub przenieść jeden kanał na inny wynajmowany przez siebie transponder.

Pozostałe informacje


Komentarze ():