Jak działa telewizja satelitarna?

Jak działa telewizja satelitarna?Poznaj zasadę działania telewizji satelitarnej. Co to jest uplink i downlink. Dlaczego antena satelitarna jest wklęsła?

Technika satelitarna dostępna jest teraz w wielu domach. Umożliwia nam śledzenie najnowszych wydarzeń na ekranie telewizora, słuchanie wielu stacji radiowych czy nawet korzystanie z internetu. My skupimy się na cyfrowej telewizji i radiu rozsyłanymi poprzez satelity. Czas wreszcie dowiedzieć się jak to działa!

Aby program telewizyjny dotarł do naszych domów musi pokonać całkiem sporą odległość. Początkowo jest on wysyłany z naziemnej stacji nadawczej (uplink) w stronę satelity, który będzie pełnił rolę pośrednika między uplinkiem a naszą anteną odbiorczą. Nadawcy programów telewizyjnych dostarczają stacji uplnikowej sygnały swoich kanałów. Odbywa się to np. poprzez sieć światłowodową. W uplinku następuje zebranie wszystkich takich sygnałów, które są potem odpowiednio enkodowane i multipleksowane w jeden strumień transportowy. Strumień jest kolejno modulowany i fala mikrofalowa niosąca wiązkę informacji wysyłana jest w kierunku satelity telekomunikacyjnego.

Satelita telekomunikacyjny znajduje się na wysokości 35 786 km nad równikiem. Okrąża on Ziemię w czasie równym trwania doby gwiazdowej, dzięki czemu znajduje się zawsze nad tym samym punktem. Dla ziemskiego obserwatora satelita taki wydaje się być nieruchomy. Taka pozorna nieruchomość jest ważnym punktem w pracy satelity. Dzięki temu antena służąca do ukierunkowania nadawanego jak i odbieranego sygnału nie zmienia swojego położenia (nie ma potrzeby korekcji ustawień danej czaszy). Warto uwzględnić fakt, że sygnał nadawany jest na innej częstotliwości niż jest odbierany. Dlaczego? Jest to sposób na uniknięcie niepotrzebnych interferencji. Sygnał wysłany w kierunku satelity jest na nim odbierany, następnie wzmacniany i wysyłany spowrotem w stronę Ziemi wykorzystując specjalne kierunkowe anteny.

Wiązka mikrofali po raz kolejny pokonuje ponad 35 tysięcy kilometrów. I dopiero po tej całej podróży dociera do naszej anteny (downlink). Lustro czaszy odbija falę, tak by dotarła do konwertera, który ma za zadanie dostarczenie tego sygnału przez kabel koncetryczny do naszego odbiornika. Odbiornik demoduluje sygnał, demultipleksuje i dekoduje odpowiednie części strumienia zamieniając je w obraz i dźwięk.

Jak dokładnie działa antena satelitarna, konwerter, czym są tablice PAT, PIDy opiszę w kolejnych artykułach.

 

0

Pozostałe informacje


Komentarze ():