Polskie Radio z usługą NewsSpotter od Eutelsatu

Polskie Radio z usługą NewsSpotter od EutelsatuEutelsat Broadband oraz Evercast rozpoczęły współpracę z Polskim Radiem. Firmy będą dostarczać usługę satelitarnego internetu oraz profesjonalne rozwiązanie NewsSpotter dedykowane do transmisji przekazów audiowizualnych. Umowa obowiązuje od maja 2014 roku.

Jak już wcześniej informowaliśmy na sat-charts.eu, Polskie Radio od pewnego czasu korzysta już z wozu DSNG pracującego w paśmie Ka. Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że Polskie Radio korzysta z satelity Eutelsat KA-SAT (9°E), a cała łączność oferowana jest dzięki usłudze NewsSpotter.
 

NewsSpotter to innowacyjne rozwiązanie z zakresu dwukierunkowej transmisji danych w terenie. Dzięki usłudze nadawcy i usługodawcy mogą swobodnie korzystać z szybkiej i atrakcyjnej cenowo transmisji obrazu na żywo (w HD lub standardowej rozdzielczości) wprost z centrum wydarzeń, bez względu na lokalizację.

- Z punktu widzenia dostawcy usług transmisji danych drogą satelitarną, jesteśmy bardzo zadowoleni z rozpoczęcia współpracy z tak uznaną firmą jak Polskie Radio. Nowa jakość transmisji dzięki usłudze NewsSpotter jest odpowiedzią na oczekiwania największych graczy na rynku - komentuje Daniel Zadrożny, dyrektor regionalny Eutelsat Broadband.

Wraz z usługą dostępu do satelitarnego internetu oraz profesjonalnego narzędzia NewsSpotter do transmisji obrazu na żywo, Polskie Radio otrzyma także dedykowaną aplikację do obsługi i zarządzania pasmem przygotowaną przez Evercast.

- Specjalnie na potrzeby użytkowników przygotowaliśmy w pełni dostosowaną do specyfiki pracy klienta aplikację do samodzielnego zarządzania usługą NewsSpotter. Całość uwzględnia szczególne wymagania i zawiera wiele praktycznych udogodnień – ocenia Robert Browarny, prezes zarządu Evercast.Przedstawiciele Polskiego Radia również optymistycznie patrzą na współpracę. - NewsSpotter czyli nowatorskie rozwiązanie zaproponowane przez Eutelsat i Evercast umożliwi nam przeprowadzanie wysokiej jakości transmisji z dowolnego miejsca w kraju. Wybór rozwiązania był poprzedzony drobiazgową oceną dostępnych rozwiązań na rynku pod kątem jakości usług i łatwości użytkowania Terminal satelitarny będzie współpracował z nowym multimedialnym wozem transmisyjnym Polskiego Radia - tłumaczy Mirosław Królewski, zastępca dyrektora Biura Technologii i Produkcji Multimedialnej Polskiego Radia.

Usługa NewsSpotter jest w pełni zgodna z protokołem IP i całkowicie integrowalna z systemami stacji informacyjnych na całym obszarze objętym zasięgiem satelity KA-SAT. Konfiguracja urządzeń wraz z rozstawieniem sprzętu, skalibrowaniem anteny na satelitę oraz nawiązaniem połączenia zajmuje mniej niż 3 minuty. Ekipy reporterskie mogą samodzielnie rezerwować pasmo przez Internet przy użyciu specjalnej aplikacji, bądź korzystać z wcześniejszych rezerwacji z gwarancją dostępności w przypadku zaplanowanych transmisji. W tym celu wystarczy zalogować się do aplikacji OSS Evercast a następnie wybrać lokalizację i parametry transmisji.

Firmy korzystające z NewsSpotter mogą wybierać spośród kilku wersji terminali usługi: przenośnej, samochodowej kompaktowej i samochodowej o zwiększonej wytrzymałości.

Usługa NewsSpotter jest świadczona za pośrednictwem satelity Eutelsat KA-SAT, który wszedł do eksploatacji w maju 2011 r. Dzięki łącznej przepustowości wynoszącej ponad 90 Gb/s satelita zapoczątkował nową erę konkurencyjnych cenowo usług satelitarnych dla nadawców, przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych. Satelita stanowi trzon nowej infrastruktury satelitarnej złożonej z ośmiu stacji naziemnych na terenie Europy, połączonych z Internetem za pośrednictwem światłowodowej sieci szkieletowej w topologii pierścienia.

Terminale do usługi NewsSpotter posiadają kompaktowe wymiary co ułatwia ich instalację w plecaku lub na małym pojeździe. Dostępność urządzeń w tak niewielkich rozmiarach otwiera przed ekipami reporterskimi pracującymi w terenie, nowe możliwości nawiązywania natychmiastowej łączności ze studiem reżyserskim w celu transmitowania na żywo materiałów audiowizualnych i danych.

źródło: Eutelsat / sat-charts.eu
Polskie Radio z usługą NewsSpotter od Eutelsatu

Pozostałe informacje


Komentarze ():