Czechy i Niemcy testują DVB-T2 oraz HEVC

Czechy i Niemcy testują DVB-T2 oraz HEVCCzeska spółka České Radiokomunikace (ČRa) oraz niemieckie Bayerische Rundfunk (BR) razem z Institut für Rundfunktechnik ein Testfeld (IRT) testują multipleksy nadawane w standardzie DVB-T2. Dodatkowo testowa treść wideo, dostępna na multipleksach, enkodowana jest za pomocą najnowszego kodeka H.265 (HEVC).

W Czechach testowa transmisja DVB-T2 prowadzona jest z nadajnika Praga Žižkov (na kanale 50., polaryzacja pionowa). Operatorem testowego multipleksu jest spółka České Radiokomunikace. W ramach multipleksu nadawany jest testowy przekaz Ultra HDTV 4K z wykorzystaniem kodeka H.265 (HEVC - High Efficiency Video Coding).

Czym jest HEVC (H.265)?

Nadajniki DVB-T w Czechach

 

Także w Niemczech rozpoczęto testowe emisje w DVB-T2. Multipleks w nowym standardzie nadawany jest z nadajników w Monachium, Freimann i Ismaning na kanale 43. Podobnie jak w czeskich próbach treść wideo enkodowana jest za pomocą H.265. Testy prowadzone są przy udziale Bayerische Rundfunk (BR) i Institut für Rundfunktechnik ein Testfeld (IRT).

Nadajniki DVB-T w Niemczech


Przypomnijmy, że w Polsce testy DVB-T2 były prowadzone w zeszłym roku przez TVP oraz spółkę Emitel. Testy zakończono 4 lipca 2013 roku.

Więcej: Zakończenie polskich testów emisji DVB-T2


Dodatkowo kilka dni temu Telewizja Polska zakończyła także wewnętrzne testy emisji 4K.

źródło: IRT / parabola.cz / sat-charts.eu
Czechy i Niemcy testują DVB-T2 oraz HEVC

Pozostałe informacje


Komentarze ():