Poradnik: jak wyszukać kanały naziemnej telewizji cyfrowej? Aktualizacja listy kanałów w odbiorniku DVB-T

Poradnik: jak wyszukać kanały naziemnej telewizji cyfrowej? Aktualizacja listy kanałów w odbiorniku DVB-TJak zeskanować kanały w tunerze? Co zrobić gdy zmienią się parametry kanałów?

Gdy do multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej dołączane są nowe kanały zdarza się, że zmieniane są także parametry pozostałych. Skutkuje to brakiem odbioru kanałów telewizyjnych. Nowy kanał też zazwyczaj nie pojawi się na naszej liście kanałów automatycznie. Wówczas należy wyszukać samodzielnie nowe usługi. Jak to zrobić?

15 lutego 2014 zmienione zostaną parametry niektórych kanałów w multipleksach pierwszym oraz trzecim.

Poniższy krótki poradnik dotyczy tunerów na procesorach ALI ze standardowym oprogramowaniem. Algorytm postępowania jest jednak identyczny dla każdego z typów odbiorników, jednakże kolejność opcji w menu może się różnić.

Przeczytaj: Co może powodować brak odbioru kanałów telewizyjnych?


Wyszukiwanie automatyczne

Najprostszą metodą na aktualizację listy kanałów jest wyszukiwanie automatyczne. Metoda ta przedstawiana jest w licznych spotach telewizyjnych informujących o cyfryzacji czy zmianach programowych w naziemnej telewizji cyfrowej.

Po wybraniu tej opcji odbiornik samodzielnie wyszukuje kanały, sprawdzając każdą z częstotliwości środkowych pojedynczego kanału danego pasma (VHF/UHF).


Wyszukiwanie automatyczne


Przed rozpoczęciem wyszukiwania automatycznego warto zaznaczyć opcję wyszukiwania kanałów tylko FTA. Wówczas do listy kanałów nie zostaną dopisane szyfrowane kanały usługi TV Mobilna (MUX 4). Operator tej usługi nie udostępnia samodzielnych kart kodowych, więc płatnych kanałów i tak nie odbierzemy na naszych odbiornikach.


Wyszukiwanie automatyczne


Jeżeli dotychczas bez problemów odbieraliśmy wszystkie kanały, niezalecane są zmiany ustawień w opcji "Ustawienia anteny naziemnej".

Wyszukiwanie automatyczne na niektórych odbiornikach może spowodować zmianę kolejności stacji na liście (np. lista kanałów ulubionych). Wówczas skorzystać można z opcji szukania po kanale, czyli wyszukiwania kanałów telewizyjnych na wybranej przez nas częstotliwości.
 

Wyszukiwanie po kanale (skanowanie kanału)

Gdy wybierzemy tę opcję, tuner przeszuka tylko wybrany kanał telewizyjny. Zatem musimy wiedzieć jaką konkretnie częstotliwość chcemy zeskanować.


Skanowanie kanału


Po zmianach dokonanych przez operatora w dniu 15.02.2014 musimy wyszukać tylko kanały z dwóch multipleksów: MUX 1 oraz MUX 3. Kanały na MUX 2 pozostają bez zmian.


Skanowanie kanału - wybór częstotliwości

Aby znaleźć numer kanału (częstotliwość) multipleksów telewizyjnych w naszej lokalizacji wystarczy skorzystać z Lokalizatora DVB-T. Wówczas po wyborze naszego miejsca zamieszkania, pokazana zostanie lista najbliższych nadajników wraz z parametrami emisji (m.in. numer kanału i częstotliwość).

Po wybraniu odpowiedniego kanału (częstotliwości) wystarczy rozpocząć wyszukiwanie.


Koniec wyszukiwania! (kanały z multipleksu trzeciego - TVP)


Po skończonym wyszukiwaniu na ekranie telewizora powinniśmy zobaczyć listę znalezionych kanałów oraz komunikat o zakończeniu procesu. Jeżeli znalezione zostały nowe kanały, to zostaną one dopisane do głównej listy stacji w dekoderze.


Znaleziony kanał wraz z informacją o sygnale


Jeżeli w menu mamy włączoną opcję ustawiania kolejności kanałów na liście według LCN (Logical Channel Number), wówczas wyszukane kanały zostaną uporządkowane według zaleceń Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (1 - TVP 1 HD, 2 - TVP 2 HD, 3 - TVP Regionalna, 4 - Polsat, 5 - TVN...).

Zobacz: Pełna kolejność kanałów w odbiornikach według LCN


źródło: sat-charts.eu
Poradnik: jak wyszukać kanały naziemnej telewizji cyfrowej? Aktualizacja listy kanałów w odbiorniku DVB-T

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:05
Pogoda
20:10
Alarm!
20:30
Leśniczówka
21:00
Geniusze i marzyciele. Henryk Magnuski
22:05
Portrecista
23:10
McMafia
TVP 2
20:10
Barwy szczęścia
20:40
Kulisy seriali "Na dobre i na złe" i "Na sygnale"
20:55
Na dobre i na złe
21:45
Urodzona gwiazda
22:40
Na sygnale
23:10
LOL
Polsat
20:05
Sami swoi
21:55
Klik: i robisz, co chcesz
TVN
20:10
Doradca smaku 13
20:15
Na Wspólnej
20:55
Milionerzy
21:30
Wyzwanie
23:30
Operacja Dunaj