Czechy i Szwecja testują Ultra HD w DVB-T2

Czechy i Szwecja testują Ultra HD w DVB-T2Szwedzki operator telekomunikacyjny Teracom udostępnił przekaz wideo 4K Ultra HD na swojej naziemnej platformie Boxer. Z kolei České Radiokomunikace planuje w najbliższym czasie uruchomić testowe emisje 4K w DVB-T2.

Demonstracyjny pokaz miał miejsce podczas eventu pod nazwą TV Puls, który odbył się w hali TOLV Stockholm (Tele2 Arena).

Sygnał multipleksu DVB-T2 zawierającego przekaz Ultra HD odebrano za pomocą odbiornika BCM3461 firmy Broadcom oraz wyświetlono na monitorach platformy referencyjnej BCM7252. Do kodowania obrazu 2160p użyto kodeka HEVC (H.265).

Jak zapewnił Aidan O`Rourke, starszy dyrektor ds. marketingu w Broadcom, testy z udziałem Teracom oraz naziemnej platformy Boxer TV potwierdzają, że nadawcy są zainteresowani możliwościami jaki daje HEVC w połączeniu z aktualnie dostępnymi rozwiązaniami naziemnej telewizji cyfrowej. Według O`Rourke standard DVB-T2 posłuży w przyszłości do dostarczania telewizji w jeszcze wyższej jakości obrazu.
 

W testowaniu nowych rozwiązań nie próżnują również Czechy. Po zakończeniu przez spółkę radiokomunikacyjną České Radiokomunikace testów multipleksów w standardzie DVB-T2, nadszedł czas na testowanie nowych rozwiązań w warstwie transportowej. W najbliższym czasie spółka planuje testy kodeka HEVC i transmisji w rozdzielczości Ultra HD (4K). Testowe multipleksy będą również dostępne w standardzie DVB-T2.

Aktualnie České Radiokomunikace prowadzi rozmowy z tamtejszym odpowiednikiem UKE - ČTÚ w celu uzyskania odpowiednich pozwoleń.

źródło: sat-charts.eu / Broadcom / parabola.cz
Czechy i Szwecja testują Ultra HD w DVB-T2

Pozostałe informacje


Komentarze ():