Tylko VIVA Polska przed Polo TV - artykuł na sat-charts.eu
Tylko VIVA Polska przed Polo TV

Tylko VIVA Polska przed Polo TVTo było do nieuniknienia. Dlaczego?

Na początku postawmy sobie pytanie: czym jest telewizja muzyczna? Wydawałoby się, że to taka telewizja, która emituje teledyski, pokazuje wywiady z artystami, niekiedy urozmaicając ramówkę koncertami bądź dokumentami o muzyce. Nie będę wchodził w szczegóły ile to wszystko kosztuje (koszt produkcji czy wykupienia licencji do emisji już wyprodukowanej audycji nie zawsze są niskie - blokuje to mniejszym nadawcom urozmaicanie oferty), ale...

No właśnie, tak kiedyś wyglądała telewizja muzyczna. Telewizja taka jak Atomic TV, Tylko Muzyka, dawna VIVA oraz MTV. Atomic TV na polskim rynku przemienił się pod koniec XX wieku w MTV Polska. Z początku ramówka polskiego oddziału zbytnio nie różniła się od tego co znaliśmy z Atomic TV. Następnie z polskich platform usunięto VH1 European zastępując je MTV Classic. Lata świetności MTV Classic były interesujące. MTV Networks "wyciągnęła" z archiwum TVP wiele polskich wideoklipów z lat 80-tych (jak doskonale wiemy w nie tak odległych czasach to TVP miała monopol na rejestrowanie recitali, filmów muzycznych z których odpowiednio wycięte fragmenty stawały się wideoklipami). Produkowano także programy przybliżające dokonania polskich i zagranicznych artystów. W czasach gdy internet nie był aż tak bardzo dostępny jak teraz, prawie każdą wiadomość lub ciekawostkę dotyczącą ulubionego piosenkarza czy zespołu mogliśmy otrzymać prosto z telewizji.

Po 2000 roku nastąpiło także zmniejszenie popularności muzyki disco polo. Nawet po pewnym czasie Polsat zaniechał produkcji audycji poświęconej temu gatunkowi muzycznemu. Disco polo coraz szerzej kojarzyło z kiczem, tandetą - taki obraz serwowany był przez opiniotwórcze media. Trudno się z tym nie zgodzić, poziom warstwy lirycznej często nie jest najwyższy, ale nie mi to oceniać - każdy ma swój gust.

MTV Polska zaczęło serwować programy reality-show znane z zachodnich mutacji tej stacji. Programy dla buntowniczych nastolatków, debilne i wtórne, zaczęły zapełniać ramówkę. Stacja, której akronim wywodzi się od Music Television, zmuszona była do porzucania bloków muzycznych lub ich emisji późną nocą. Warto dodać, że profil muzyczny MTV także ewoluował - znikęła większość klipów rockowych, także ambitniejsi popowi artyści gdzieś zniknęli. Na polskim rynku kanałów muzycznych następowały zmiany. W 2004 uruchomiono darmowy 4 fun TV. Viacom (znany ogółowi wówczas jako właściciel MTV oraz Nickelodeon) przejął VIVĘ. Na rynku niemieckim skutkowało to m.in zamknięciem kanału VIVA Plus i przemianowanie go na niemiecki Comedy Central (teraz jest jeszcze gorzej: niemieckie MTV po tylu latach działalności FTA zostało zaszyfrowane). U nas krokiem w niszczeniu VIVY przez Viacom było m.in umieszczanie "niemuzycznych" audycji w stylu MTV (teraz próbuje sie naprawiać ten błąd). Przemianowano również MTV Classic na VH1 Polska. Już wtedy byłem zaniepokojony tymi zmianami. Teraz się nie martwię, gdyż już poprostu nie ma VH1 Polska, jest za to powtórkowy Comedy Central Family (co ciekawe stacja ma mniejsze zainteresowanie widzów niż VH1 Polska - samobój?).

Tak pokrótce i mało szczegółowo nakreśliłem historię kanałów muzycznych w Polsce w ostatniej dekadzie. W 2008 roku niszę zaczął zapełniać Rebel TV (4 Fun Media) - muzyka rockowa oraz mocniejsze gatunki, niekiedy rap i hip hop. Swoją długo zapowiadaną wersję telewizyjną otworzyło Radio Eska. Na początku tego roku wprowadzono Czwórkę na wizji (a.k.a Radio na wizji). W czerwcu wystartowało Polo TV. No właśnie, ta stacja co gra muzykę biesiadną i disco polo.

Tak jak jeszcze niedawno media wyśmiewały się z disco polo, tak teraz legną do tego gatunku. Powrót popularności? Czy tylko w tym tkwi sukces Polo TV?
 

Gdy Lemon Records zapowiedziało otwarcie kanału poświęconego tylko disco polo wielu ludzi przyjęło to z niedowierzaniem. Jednakże badania rynku ukazały niszę. VIVA Polska stworzyła blok "Disco ponad wszystko", mniejsze lokalne kanały dostępne na satelicie (CSB TV, TVS) również wprowadziły podobne bloki. TVR i ITV też zapełniają ramówki autorskimi programami poświęconymi disco polo. 4 fun media już wcześniej zapowiedziało kanał z muzyką "lekką i przyjemną". Według ostatnich informacji projekt TV.DISCO wystartuje 27 września br. Stacja ma prezentować wideoklipy z gatunków takich jak eurodance, disco, dance, techno i oczywiście disco polo. Czy nastąpił powrót mody na polską muzykę (już nie tylko disco polo)? Rebel TV czy niedawno uruchomiony Next Music HD utworzyły specjalne bloki z teledyskami wyłącznie polskich wykonawców. Do tego kanonu wpisuje się telewizyjna nowość od Kino Polska, a mianowicie kanał Kino Polska Muzyka.

Według badań Nielsen Audience Measurement wykonanych na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej, już tylko VIVA Polska wyprzedza Polo TV. Niektórzy komentujący tę informację doszukują się sponsorowanego badania oglądalności i jej niedowierzają. Jeśli nawet dane są nieco przekłamane to w czym tkwi ten sukces?

Po pierwsze Polo TV prowadzi emisję w internecie oraz na satelicie. Na Hot Birdzie (13E) stacja dostępna jest bezpłatnie, co znacząco zwiększa ilość potencjalnych widzów (abonenci platform, użytkownicy odbiorników FTA). Stacja została dodana do kilku sieci kablowych. Jeśli przyjrzymy sie dokładniej poniższemu badaniu zauważymy, że najpopularniejszymi stacjami są te nieszyfrowane.


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W sumie nie ma co porównywać, jedyną płatną stacją jest tu MTV i tej raczej nie można już zaliczyć do telewizji muzycznych. Jej popularność tłumaczy się w bardzo prosty sposób: szeroka sieć dystrybucyjna i wyrobiona marka (jaka by nawet teraz ona nie była).

Drugim elementem przysparzającym popularności Polo TV jest oferta programowa. Nie ma tu miejsca na programy niezwiązane z muzyką. Co znajdziemy w ramówce? Wywiady z wykonawcami oraz programy przybliżające dokonania wybranego artysty, retransmisje koncertów, listy przebojów, bloki z ciekawostkami o piosenkach (np. jak powstała dana piosenka) - czyli punkt wyjścia kanału muzycznego w latach 90-tych, o czym wspomniałem na początku.

Po trzecie stargetyzowanie oraz zapełnienie niszy. Widz wie co obejrzy na danym kanale - nie chce rocka, popu, hip hopu - nie ma zbytniego mieszania gatunków.

Po czwarte najprawdopodobniej wracająca popularność disco polo.

Polo TV online

Pozostałe informacje


Komentarze ():