8 najdziwniejszych kanałów satelitarnych - artykuł na sat-charts.eu
8 najdziwniejszych kanałów satelitarnych

8 najdziwniejszych kanałów satelitarnych Na satelitach możemy znaleźć wiele ciekawych a zarazem tajemniczych przekazów. Kto je nadaje, po co są nadawane? Sprawdź nasz TOP 8 najdziwniejszych kanałów dostępnych na satelitach.

1. PI6ALK

Na satelicie Eutelsat W2 16E pojawił się w 2000 r. Nie był to normalny kanał telewizyjny. Uruchomiony przez Rensa Maasa PI6ALK był pierwszym amatorskim repeaterem na satelicie. Jednakże uplikowanie takiej stacji generowało zbyt duże koszty i satelitarny PI6ALK w 2002 roku pożegnał się z widzami. Następnie sprzęt (enkodery, modulatory) zostały sprzedane w 2004.


Antena wykorzystywana do uplinku na 16E (fot. youtube)


PI6ALK w 2001 r (fot. youtube)


2. Sardegna live cam

Kamera ukazująca krzesło i telefon na biurku to facynujący widok. Szczególnie na satelicie. Sardegna live cam wystartowała w 2002 na Telecomie 2D 8w jako kanał SCPC z bardzo niskim SR. Do dziś nasza redakcja zastanawia się do czego służył ten kanał. Zapewne były to dosyły dla włoskiego Tiziana Sat. Ale dlaczego podczas braku transmisji (w pewnych godzinach kamera pokazywała kobietę rozmawiającą przez telefon - typu wróżka - coś w sam raz na TizianaSat) emitowany był obraz z kamery (nawet przy wyłączonym oświetleniu)? Kanał zniknął w 2004 roku.


Sardegna live cam w 2002 roku (fot. alexmusic.net)


3. Channel Line-Up

Nie możesz czasami zasnąć? Polecamy Ci kanał audio dostępny w pakiecie Sky Digital. Channel Line-Up to zapętlone nagranie lektora czytającego listę kanałów dostępnych na platformie Sky Digital w kolejności występowania ich w EPG. Tutaj (niestety) wiadomo po co ten kanał jest nadawany. Jest to część serwisu dla niewidomych abonentów Sky. W Sky Digital audiodeskrypcja dla niewidomych oraz napisy dla niesłyszących to rzecz powszechna.

4. Pakiet EUCOM

Nadawany do niedawna na Telstarze 12 15W szyfrowany pakiet kanałów dla żołnierzy NATO. Wcześniej dostępny jako nieszyfrowana paczka na 37.5W, lecz wyłączona po tym, gdy jeden z DXerów z Wielkiej Brytanii poinformował o tym prasę. Dlaczego nastąpiła taka reakcja? Otóż jednym z jej kanałów był "KFOR Airscan" czyli obraz z kamery zamontowanej na samolocie stacjonującym nad Kosowem. Dodatkowo przy emisji wyświetlane były wszystkie interesujące dane: data, godzina, wysokość nad ziemią i inne koordynaty. Innymi kanałami znajdującymi się w paczce były różne mozaiki np. "QUAD ISR" z obrazem kamery skierowanym na zegar (czas Zulu) oraz inne "live camy" o ID: "Hunter", "Mars". W paczce znalazło się miejsce na regularne kanały: CNN USA, Headline News (HLN), Fox News oraz Pentagon Channel. Od czasu na czasu można było trafić na materiały szkoleniowe Air Technology Network (emisja na kanale "QUAD ISR"). Paczka została niedawno wyłączona, prawdopodobnie jest nadal nadawana z innych parametrów (i innego satelity).


Mozaika QUAD ISR (fot. ic-zaps.net)


Widok z samolotu na KFOR AIRSCAN (fot. ic-zaps.net)


5. Huntington Beach Live Cam

Kolejna kamera, choć w sumie 3 kamery. 3 niezależne kanały pokazujące różne widoki kalifornijskiej plaży. Wszystko nadawane oczywiście 24/7 na satelicie NSS 7 22W. Po co? Kto to nadaje? Najprawdopodobniej jest to dosył dla sieci sklepów z ubraniami Hollister. Widoki z plaży pokazywane są na ekranach w każdym ze sklepów tej sieci.


Huntington Beach South Of Pier (fot. kingofsat)



 

6. Zone Plate

Psychodeliczna i hipnotyzująca plansza pojawiła się pod koniec 2002 na Hot Birdzie. Przekazywana była z transpondera wynajmowanego przez Mediaset. Oczywiście nie była to statyczna plansza, więc efekt był całkiem interesujący.


Plansza Zone Plate (fot. sat-charts.eu)


7. BT Temporary fault

Kolejna ciekawa plansza. A raczej paczka takich samych plansz informujących o "czasowym problemie technicznym" w British Telecom. Nadawana przez kilka miesięcy na Siriusie (przełom 2002 i 2003). Ciągle nie znamy powodu ich emisji, gdyż na tym transponderze tylko jeden kanał był do czegoś "normalnie" wykorzystywany (przekazy dla CNBC, reszta pojemności: właśnie te statyczne plansze). Z początkiem 2004 roku częstotliwość pakietu BT została zwolniona.


Plansza BT (fot. sat-charts.eu)


8. INT 6

Mamy także polski akcent w naszym zestawieniu. "Cudowny" kanał nadawany w mini paczce TVP na Eutelsacie W3A 7E. Do 2008 roku był szyfrowany w NDS-Videoguard. Teraz wszyscy mają na niego wgląd. Co można na nim zobaczyć? A to raz TVP 1, drugi raz TVP Info, a czasami TVP Sport. Często możemy trafić na planszę lub dosył różnych materiałów z ośrodków regionalnych TVP (materiały przesyłane światłowodem - podgląd na INT 6 uplinkowany na satelitę). INT6 było dublowane na 19.2E, ale kilka miesięcy temu w ramach reorganizacji pojemności na Astrze kopię wyłączono. Warto przypomnieć sobie, że był także drugi kanał dosyłowy o ID: INT5. Jednak jego wyłączenie zbiegło się z uruchomieniem TVP Kultura. Kanał jest "monitorem" wejść na żywo na różnych antenach TVP co ułatwia pracę wozom SNG (świadczył nawet o tym przez pewien czas ID: "INT 6 for DSNG", jednak powróciło stare ID: "INT 6").


Plansza z ośrodka TVP Warszawa na INT 6 (fot. ic-zaps.net)


Pamiętacie jeszcze jakieś intrygujące, dziwne kanały? Podawajcie swoje typy w komentarzu, może nazbiera się troszkę materiału na kolejny TOP?

Pozostałe informacje


Komentarze ():