Dlaczego nie działają mi kanały? Problemy z odbiorem, jakie przyczyny? - artykuł na sat-charts.eu
Dlaczego nie działają mi kanały? Problemy z odbiorem, jakie przyczyny?

Dlaczego nie działają mi kanały? Problemy z odbiorem, jakie przyczyny?

Co zrobić gdy stracimy dostęp do oglądanych przez nas kanałów? Brak sygnału, nowe parametry, utrata uprawnień na karcie dostępowej. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Czasami spotyka nas taka sytuacja: jeszcze wczoraj kanały działały, a na drugi dzień już nie mamy do nich dostępu. Co może być przyczyną?
 

Sprawdź ustawienie anteny!

Po wietrznej i burzliwej nocy, rankiem możemy mieć niemiłą niespodziankę. Część kanałów może nie odbierać poprawnie lub w ogóle nie ma do nich dostępu z powodu braku sygnału.

1) Należy sprawdzić ustawienia azymutu i elewacji anteny satelitarnej. Być może antena została "zruszona". Pamiętajmy, że w przypadku telewizji satelitarnej dokładne "wcelowanie" w satelitę jest bardzo ważne.

2) Czasami zdarza się, że antenę od początku mamy ustawioną niedokładnie i jesteśmy tego nieświadomi! O tym przekonało się wielu abonentów Cyfry+, gdy rok temu platforma uruchomiła multipleks na częstotliwości 11411 MHz, pol. H.. Dobór FEC oraz modulacji multipleksu powodował nie najlepszy odbiór u wielu klientów platformy, których anteny ustawione były niedokładnie.
Oprócz korekcji azymutu (lewo - prawo) oraz elewacji (góra - dół), warto zwrócić uwagę na skew (skręcenie konwertera). Już wkrótce na naszej stronie pojawi się kalkulator pomocny przy ustawianiu anteny satelitarnej.

Zmiana parametrów!

Niekoniecznie wina musi leżeć po naszej stronie. Nierzadko się zdarza, że to nadawca zmienił parametry techniczne wybranego kanału.

1) Stacja może być nadawana cały czas na tej samej częstotliwości, lecz zamiast jej mamy czarny ekran. Wówczas powinniśmy ponownie przeszukać transponder na którym nadawany jest dany kanał. Nadawca mógł zmienić wartości PID (Packet ID). Oznacza to, że zmieniony został identyfikator podstrumienia audio / wideo w głównym strumieniu transportowym. Część tunerów (np. Technisat) radzi z takimi zmianami automatycznie, o ile nie zmieniła się wartość SID danej stacji. Wówczas tuner sam uaktualnia dane dotyczące PIDów audio i wideo.

Jeśli posiadamy własny tuner FTA/CI opcję przeskanowania danej częstotliwości możemy znaleźć w menu instalacyjnym. Gdy jesteśmy posiadaczami dedykowanego tunera platformy satelitarnej, to zazwyczaj jesteśmy zdani wyłącznie na operatora. To właśnie w gestii platform cyfrowych leży zaktualizowanie list programów OTA (= over the air - przez satelitę).

2) Zmiana sposobu enkodowania obrazu. Coś co zdarza się rzadko, ale nie możemy tego wykluczyć. Przede wszystkim sytuacja może być często spotykana w przyszłości. Głównie zmiana dotyczy przejścia z MPEG-2 na MPEG-4 (H.264). Gdy nie mamy odpowiedniego odbiornika, który potrafiłby zdekodować obraz, jesteśmy skazani na jego wymianę. Inaczej, mimo poprawnych parametrów technicznych, będziemy mieli tylko audio, a obrazu brak!

3) Kanał mógł zostać przeniesiony z jednego multipleksu do drugiego. W takim przypadku powinniśmy znać nową częstotliwość z której nadawany jest interesujący nas kanał i z niej wyszukać kanały. Często nadawca przed zmianą parametrów informuje widzów stosownym paskiem ekranowym o planowanej "przeprowadzce". Po przenosinach na starych parametrach może pojawić się plansza z informacjami dotyczącymi nowych parametrów (częstotliwość, polaryzacja, symbol rate, FEC oraz standard DVB / modulacja). Jeśli nie znamy nowych parametrów, warto przeskanować wszystkie transpondery danego satelity zapisane w pamięci tunera. Wówczas kanał powinien dopisać się na sam koniec listy. W niektórych odbiornikach możemy zastosować opcję "blind scan", czyli "szukanie na ślepo". Należy również śledzić informacje zamieszczane na stronach internetowych platform satelitarnych lub serwisach branżowych.

4) Nadawca zmienił jeden z parametrów transmisyjnych multipleksu. Wystarczy, że częstotliwość i polaryzacja zostanie taka sama, a zmieni się symbol rate (przepływność symbolowa) lub FEC (współczynnik korekcji błędów) - wówczas możemy narzekać na brak odbioru. Większość współczesnych odbiorników działa z funkcją auto-FEC, w której FEC wykrywany jest automatycznie. Jego zmiana, przez nas niezauważona (ale dokonana przez odbiornik), może się odbić na jakości odbieranego sygnału. Zazwyczaj nadawcy zwiększają wartość FEC, a to oznacza, że wzrasta pojemność multipleksu. Z drugiej jednak strony obniża się odporność na zakłócenia nadawanej paczki, gdyż mniej bitów w strumieniu niesie dane korekcyjne. I tu wracamy do punktu wyjścia, czyli do korekcji ustawien anteny satelitarnej, o której więcej było na początku artykułu.

5) Operator może także przełączyć multipleks z DVB-S do DVB-S2. Wówczas stary odbiornik DVB-S będzie bezużyteczny i należy zaopatrzyć się w nowy, obsługujący standard DVB-S2. Niedługo taki manewr przeprowadzi Cyfrowy Polsat, przełączając mux z kanałami PPV do nowej wersji DVB. Abonenci korzystający ze starych dekoderów stracą możliwość zamawiania filmów w usłudze PPV.

Sygnał jest, ale kanałów nie ma!

Jeżeli jesteś abonentem jednej z platform cyfrowych to mogłeś się spotkać z tym problemem: masz opłacony pakiet, ale nie masz uprawnień aktualnych na karcie dostępowej. Często taka sytuacja zdarza się na przełomie miesięcy. Wówczas wysyłane są nowe uprawnienia do kart dostępowych abonentów. Nie zawsze karta musi "załapać" nowe uprawnienia od razu.

1) Po uruchomieniu odbiornika należy poczekać od kilka minut do godziny. Wówczas karta powinna się "ożywić". Warto także wyłączyć odbiornik z sieci i ponownie go włączyć po upływie ok. 1 minuty. Niekiedy brak praw, spowodowany jest błędami w oprogramowaniu odbiornika.

2) Gdy sytuacja się nie zmienia, nie zostaje nam nic innego jak interwencja u operatora. Na początek warto rozejrzeć się na stronie internetowej nadawcy i znaleźć podstronę dotyczącą reaktywacji karty przez internet. Gdy sytuacja się powtarza powinniśmy telefonicznie skontaktować się z operatorem platformy cyfrowej.

Mamy nadzieję, że przedstawione tu rady w większości przypadków pomogą rozwiązać problemy z odbiorem kanałów (a raczej z jego brakiem).

źródło: sat-charts.eu
Dlaczego nie działają mi kanały? Problemy z odbiorem, jakie przyczyny?

Pozostałe informacje


Komentarze ():