Test: karta TBS 5925 - odbiór 16APSK, 32APSK, ACM/VCM w domu! - artykuł na sat-charts.eu
Test: karta TBS 5925 - odbiór 16APSK, 32APSK, ACM/VCM w domu!

Test: karta TBS 5925 - odbiór 16APSK, 32APSK, ACM/VCM w domu!Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami karty TBS 5925. Recenzja odbiornika satelitarnego na USB do komputera.

Karty z rodziny TBS 5925 / TBS 6925 nie są już nowością na rynku. Jednakże przez czas, który upłynął od ich debiutu nie pojawiła się konkurencja, która mogłaby im dorównać. Dzięki uprzejmości TBS - Shenzhen Tenow Technology otrzymaliśmy do testów egzemplarz karty DVB-S2 TBS 5925.
 

TBS 5925 jest odpowiednikiem TBS 6925 z tą różnicą, że w modelu 5925 transmisja danych odbywa się za pomocą łącza USB, a w 6925 karta włączana jest pod gniazdo PCI Express. Zatem dla osób bardzo mobilnych, posiadających komputer przenośny (np. laptop, notebook) najlepszym wyborem jest karta TBS 5925. Osoby korzystające ze stacjonarnego komputera powinna zainteresować wersja PCI Express.

Pierwsze wrażenie

Odbiornik dotarł do nas z Chin zapakowany w solidne, tekturowe pudełko.



W środku znajdziemy pilot, płytę mini-CD z oprogramowaniem, zasilacz, kabel USB oraz oczywiście kartę DVB-S2.

Instalacja tunera nie sprawia problemu. Na płycie mini-CD niekoniecznie znajdziemy aktualne oprogramowanie, więc producent zaleca pobrać je ze strony www.tbsdtv.com/download. Oczywiście oprócz sterowników na płycie znajdziemy również programy dedykowane wyłącznie kartom z rodziny TBS: TBS Viewer czy TBS Blindscan. Jednak gdy nie mamy czasu lub po prostu nie chce się nam uczyć obsługi nowego programu możemy skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań - komunikacja karty oparta jest na architekturze BDA (Broadcast Driver Architecture). Tuner więc bez problemu działa ze DVB Dream czy ALT-DVB.



Obudowa karty niczym nie różni się od modeli innych producentów (np. Prof 7500). Czarna, błyszcząca obudowa wygląda elegancko. Z przodu karty znajduje się port USB 2.0, dwie diody LED (Power oraz Lock) oraz dioda IR (obsługa pilota). Z tyłu natomiast mamy wejście antenowe (LNB IN), przelotkę (LNB OUT) oraz wejście zasilania (7,5V). Co ciekawe wejście i przelotka zostały umieszczone w innej kolejności niż w modelach konkurencyjnej firmy ProfTuners. Niestety w kartach TBS wejście LNB IN umieszczono po środku, więc przykręcanie kabla jest czasami niewygodne (np. bez odłączania kabla zasilania).



Odbiór sygnałów

TBS 5925 ma bardzo duży zakres przepływności symbolowej (Symbol Rate). Możemy odbierać sygnały od 200 KS/s do 45 MS/s. Teoretycznie karta powinna "udźwignąć" strumień nosiący 225 Mb/s danych (oficjalnie do 190 Mb/s).

Na duże uznanie zasługuje czułość głowicy. Szczególnie zaobserwujemy to jeżeli jesteśmy feedhunterami lub lubimy przeczesywać orbitę w poszukiwaniu regularnych kanałów. Część przekazów, które na Prof 7500 były nie do oglądania (pikseloza) na TBS 5925 działały płynnie. Zauważyć to można było porównując poziomy S/N oraz BER. Część kanałów nawet nie została znaleziona na tunerze od ProfTuners podczas kilkukrotnego Blindscanu (np. serwisy AOL z 10°E - ta sama antena i ta sama długość kabla od LNB do tunera).




Jednakże duża czułość nie powinna nas dziwić. W końcu karta reklamowana jest jako nieliczna odbierająca bezproblemowo multipleksy w QPSK, 8PSK jak i 16APSK oraz 32APSK.

Odbiór sygnałów w modulacjach 16APSK i 32APSK

Na rynku jest już kilka kart obsługujących te modulacje - z różnym skutkiem. Większa wydajność modulacji (odpowiednio 4 i 5 bity na symbol) skutkuje problemami z odbiorem takich multipleksów na małych antenach. Aby choć trochę poprawić ich odbiór, to albo musimy zaopatrzyć się w większą czaszę, konwerter o lepszych parametrach lub, no właśnie, tuner z głowicą o dużej czułości. Inaczej możemy spodziewać się niekorzystego zjawiska np. rozmycie konstelacji i co za tym idzie brak akceptowalnego odbioru.

Na chwilę obecną nie znajdziemy zbyt wielu przekazów w modulacjach 16APSK i 32APSK. Zazwyczaj są to przekazy danych (np. internet przez satelitę), bardzo rzadko natkniemy się na przekazy telewizyjne (m.in przekazy rumuńskiej TVR z 16°E czy testy EBU z 7°E). Jednakże sytuacja wkrótce może ulec zmianie.



CCM/ACM/VCM i MIS

Dotyczas większość multipleksów była nadawana z wykorzystaniem CCM (stałego kodowania i stałej modulacji). Ostatnio pojawiły się multipleksy wykorzystujące VCM/ACM czyli Variable Coding and Modulation oraz Adaptive Coding and Modulation. Są to bardzo użyteczne sposoby do zwiększenia efektywości wykorzystania transpondera. Dzięki ich zastosowaniu na jednej częstotliwości można nadawać kilka róznych strumieni, które mogą różnić się parametrami (np. modulacja, FEC) oraz ich parametry mogą być zmieniane w taki sposób by w danej chwili umożliwić jak najlepszy odbiór lub najlepszą kompresję. Aby oglądać wybrany multipleks należy w opcjach multistrumienia (MIS - Multiple Input Stream) wybrać odpowiedni ID strumienia.



Karta TBS 5925 umożliwia bezproblemowy odbiór multipleksów nadawanych z wykorzystaniem ACM/VCM oraz MIS. W naszych testach wykorzystaliśmy "zmodyfikowaną" wersję aplikacji ALT-DVB. Do katalogu "Devices" dodaliśmy moduł BDA2 autorstwa Crazycata, a w głównym folderze aplikacji umieściliśmy plik mis.ini. Jest to plik konfiguracyjny przypisujący częstotliwości do konkretnych MIS (strumieni).

Podsumowanie

TBS 5925 jest niewątpliwie ciekawym tunerem o możliwościach dostępnych dotychczas w profesjonalnych odbiornikach. Według nas karta sprawi wiele radości DX-erom i Feedhunterom, a osobom chcącym tylko "pooglądać telewizję" polecamy tunery TBS z niższej półki. Bo szkoda by możliwości kart TBS 5925 / 6925 nie były wykorzystywane w stu procentach.

Plusy
- szeroki zakres Symbol Rate
- odbiór modulacji 16APSK oraz 32APSK
- sprzętowy Blindscan
- obsługa strumieni w VCM/ACM oraz MIS


Minusy
- wysoka cena
- konfiguracja początkującym może niekiedy sprawiać problemy


Dziękujemy TBS Tenow za udostępnienie tunera do testów.

Recenzja będzie na bieżąco aktualizowana.

źródło: sat-charts.eu
Test: karta TBS 5925 - odbiór 16APSK, 32APSK, ACM/VCM w domu!

Pozostałe informacje


Komentarze ():